Arcydzieło Michała Anioła uwiecznione na srebrnej monecie

Michał Anioł to prawdziwy człowiek renesansu – malarz, rzeźbiarz, architekt, poeta i rysownik. Jego dzieła prezentują najwyższy kunszt i od wieków uznawane są za wybitne. „Doni Tondo”, znany również jako „Święta Rodzina z małym św. Janem” jest jednym z najbardziej cenionych obrazów mistrza. Zyskał uznanie również w świecie numizmatyki – replika obrazu znalazła się na wyjątkowej monecie z czystego srebra.

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni urodził się 6 marca 1475 roku w miejscowości Caprese w Toskanii. Już jako dziecko przejawiał wyjątkowe zdolności artystyczne – w wieku trzynastu lat rozpoczął terminowanie u florenckiego malarza Domenica Ghirlandaia. Rzeźby uczył się od 1489 roku w pracowni Bertolda di Giovanni, który wprowadził go na florencki dwór Medyceuszów. Tam uzyskał wsparcie materialne od Lorenza di Mediciego, dzięki czemu mógł rozwijać swój warsztat. Z tego okresu pochodzą pierwsze dzieła artysty.

Na początku XVI wieku Michał Anioł pracował nad „Doni Tondo”, swoim jedynym obrazem tablicowym namalowanym techniką tempery. Został on wykonany na zlecenie Angelo Doniego, przyjaciela artysty. Okazją do powstania dzieła był najprawdopodobniej ślub Doniego z Maddaleną Strozzi. Inna hipoteza zakłada, że wydarzeniem, które miało zostać upamiętnione obrazem był chrzest córki Angelo oraz Maddaleny. Dlatego historycy do tej pory prowadzą spór na temat dokładnej daty powstania dzieła – były to lata 1503-1504 lub 1506-1507.  „Doni Tondo” można obecnie podziwiać w Galerii Uffizi we Florencji.

Skarbnica Narodowa Święta Rodzina z małym św. Janem

Reprodukcja umieszczona na srebrnej monecie w pełni oddaje kunszt dzieła artysty. Została wykonana z zachowaniem wszystkich detali obrazu, w tym oryginalnych kolorów. Moneta o średnicy aż 50 milimetrów została wybita w dwóch uncjach czystego srebra próby 999/1000. Wyjątkowości nadaje jej bogato inkrustowany, wysoki relief uszlachetniony 24-karatowym złotem. Jest on kopią autentycznej ramy obrazu. Awers zdobi wizerunek królowej Elżbiety II z profilu.

Skarbnica Narodowa Święta Rodzina z małym św. Janem

Moneta została umieszczona w drewnianej ramce z tabliczką, na której znajdują się informacje dotyczące dzieła i jego autora. Uzupełnieniem zestawu jest eleganckie drewniane pudełko. Na całym świecie dostępnych jest jedynie 999 egzemplarzy tej wyjątkowej emisji.

Skarbnica Narodowa Święta Rodzina z małym św. Janem

 

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt