Jak przechowywać numizmaty z wyjątkowo delikatnych kruszców?

Jeśli zależy nam na zachowaniu kolekcji numizmatów w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas, niezbędne jest prawidłowe przechowywanie i ich odpowiednia pielęgnacja. Szczególnie monety kolekcjonerskie, a także złote i srebrne medale, potrzebują właściwego traktowania. W jaki sposób przechowywać wyjątkowo delikatne kruszce?

Osoby, kolekcjonujące numizmaty chcą, aby ich zbiory zachowały swoje piękno oraz wyjątkowość przez długi czas. W tym celu muszą przechowywać srebrne i złote monety w prawidłowy sposób. Przed czym należy zabezpieczyć zarówno srebrne monety, jak i złote medale? Przede wszystkim przed zniszczeniami, uszkodzeniami mechanicznymi oraz brudem. Dla zabytkowych przedmiotów działanie metali, wilgoci, ziemi, drewna, plastiku, a nawet powietrza może powodować poważne i nieodwracalne w skutkach szkody. Wszystkie wspomniane substancje stanowią przyczynę korozji, śniedzenia, przebarwiania, zmian w kolorze, itp. Monety lub medale przechowywane w jednym woreczku mogą także ulec zarysowaniu. Numizmatyka to hobby, którego zadaniem jest nie tylko przechowywanie monet, ale i utrzymanie eksponatów w jak najlepszej kondycji jak najdłużej. Wszelkie uszkodzenia wpływają nie tylko na estetykę, ale głównie na wartość historyczną i kolekcjonerską numizmatów.

 

W czym przechowywać numizmaty?

Najlepszym sposobem na uniknięcie zniszczeń czy przebarwień jest prawidłowe przechowywanie monet i medali. Nie trzymamy ich w pudełkach, szufladach, luzem z innymi przedmiotami. Nawet minimalne zabezpieczenie w postaci woreczków strunowych będzie lepszym rozwiązaniem, ale warto zaopatrzyć się w specjalnie stworzone do tego produkty. W sklepach kolekcjonerskich znajdziemy klasery, albumy i tacki z których najczęściej korzysta polska numizmatyka. Klasery i albumy to specjalne „książki” z plastikowymi przekładkami. Każda „strona” zawiera kieszonki na monety – jedna kieszonka na jedną monetę. Kieszonki posiadają zabezpieczenia, uniemożliwiające wypadnięcie monety. Klasery i albumy dostępne są w różnych wielkościach, co pozwala dopasować je do posiadanej kolekcji. W miarę powiększania zbiorów, możliwe jest rozbudowanie albumu o kolejne przekładki. Co ważne, przechowywane w ten sposób numizmaty można wygodnie przeglądać, bez konieczności bezpośredniego dotykania. Album pozwala także na segregację monet i ułożenie ich w odpowiedniej kolejności. Numizmaty można również trzymać na tackach, z wyciętymi otworami na monety. Przetrzymuje się je w następnie w gablotkach lub kuferkach. Tacki nie są dwustronne, trudno zatem o możliwość oglądania monet z obu stron. Dodatkowym zabezpieczeniem poszczególnych elementów zbioru, szczególnie tych z delikatnego kruszcu, są kapsuły. Można je stosować bez względu na to czy monety trafią później do klasera czy na tackę. Przezroczyste krążki z plastiku służą do zamykania w nich monet. Gwarantują wysoką ochronę i stanowią niemal doskonałe zabezpieczenie, głównie dlatego, że kapsuł się nie otwiera. Przechowywane w nich złote monety czy srebrne nie są właściwie z nich nigdy wyjmowane. Dostępne są różne rozmiary krążków, co umożliwia bezpieczne przechowywanie numizmatów o każdej wielkości.