Mapy – jak je przechowywać, aby były w nienaruszonym stanie?

Mapy to fascynujące dokumenty przedstawiające zmniejszony i uogólniony obraz jakiegoś terytorium , których studiowanie może przynieść wiele informacji na temat dziejów ludzkości. Szczególnie te, które powstawały przed wiekami, sporo mówią o ówczesnym stanie wiedzy człowieka o otaczającym go świecie oraz o sytuacji politycznej, społecznej czy nawet mentalności. Dlatego nie brakuje osób, które zajmują się ich kolekcjonowaniem. I Ty dysponujesz jakąś starszą mapą? Zadbaj o jej właściwe przechowanie.

Podobnie jak numizmatyka, kolekcjonowanie map rządzi się swoimi prawami. Egzemplarze map, które trafiają do Twojej kolekcji, mają wartość historyczną i sentymentalną. Warto pamiętać, że z biegiem lat, zwłaszcza gdy są niewłaściwie przechowywane, mogą ulegać uszkodzeniu. O ile srebrne monety czy złote medale są stosunkowo wytrzymałe, o tyle mapy najczęściej powstawały na różnych rodzajach papieru czy płótnach. Nanoszone na nie barwniki mogą więc ulegać rozpadowi, podobnie jak sam materiał, z którego wykonana jest mapa. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie przechowanie.

Gdzie przechowywać mapy? Najważniejsze zasady

Warto pamiętać, to aby:

  • map nie zginać ani nie składać – gdy to zrobisz, powstaną na nich zagięcia, które spowodują że mapa szybciej ulegnie rozpadowi; zamiast zginać, możesz je jednak rolować i umieszczać w specjalnych tubach (np. wówczas, gdy chcesz je przenieść w inne miejsce),
  • chronić mapy przed działaniem wilgoci – jej nadmiar może doprowadzić do powstawania pleśni, a także niszczenia barwników. Wilgoć szkodzi również złotym monetom czy srebrnym monetom – warto jej więc w ogóle unikać;
  • zabezpieczyć je przed kurzem.

Na początek należy wybrać odpowiednie pomieszczenie na przechowywanie swoich zbiorów. Nie powinna to być raczej piwnica – tam może być zbyt wilgotno. Dobrze sprawdzi się za to np. strych lub gabinet. W pomieszczeniu nie musi być zbyt wiele naturalnego światła dziennego. Wręcz przeciwnie, może ono zaszkodzić zbiorom – prowadząc do płowienia barwników.

Szafka, a może coś innego?

Do przechowywania map wykorzystać warto przede wszystkim specjalne szafki i regały przeznaczone do tych celów. To meble, w których znajdują się szuflady o wymiarach przystosowanych do typowych rozmiarów map. Mapy w dobrym stanie możesz ułożyć jedna na drugiej, ale warto je od siebie dodatkowo oddzielić, np. warstwą „czystego” papieru.

Szafy i szafki mogą być zarówno metalowe, jak również drewniane. Warto zadbać, aby wnętrze przegródek i szuflad na mapy zostało dodatkowo wyścielone, np. miękkim materiałem.

Nie jest polecane natomiast przechowywanie map w opakowaniach tekturowych, np. teczkach. Powinny to być specjalne opakowania wykonane z materiałów alkalicznych, które nie wejdą w reakcję z barwnikami pokrywanymi mapy.

Tego rodzaju przedmioty możesz również oprawić i powiesić na ścianie. Wówczas zadbaj, aby każdą z nich umieścić w alkalicznym passe-partout, a następnie przykryć szkłem – aby ochronić ją przed działaniem kurzu i innych szkodliwych czynników.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak przechowywać swoje zbiory, skontaktuj się również ze specjalistami – innymi kolekcjonerami. Oni udzielą Ci szczegółowych wskazówek, dzięki którym nie popełnisz błędów. Znajdziesz ich np. na forach tematycznych, których przedmiotem jest kolekcjonowanie rozmaitych artefaktów, takich jak mapy, monety kolekcjonerskie i inne przedmioty.