„Jajo Fabergé” dla pasjonatów numizmatyki

Skarbnica Narodowa ma zaszczyt przedstawić srebrną monetę „Jajo Fabergé”, która w sposób bezpośredni nawiązuje do dzieła Petera Fabergé. Projektanci, tworząc numizmat, inspirowali się jajem z diamentową kratką wykonanym przez petersburskiego jubilera. Monety o nominale 5 dolarów zostały wyemitowane w nakładzie zaledwie 2500 sztuk na cały świat.

Korzenie słynnej petersburskiej pracowni jubilerskiej sięgają 1842 roku, gdy założył ją Gustav Faberge. Ciekawostką jest to, że w stolicy Rosji ostatnią literę nazwiska uzupełniono o akcent mający wzbudzić w klientach skojarzenia z paryskim szykiem. Peter Carl Fabergé, syn Gustava, przejął pracownię w 1882 roku, wtedy była ona już renomowanym zakładem, zaangażowanym w przedsięwzięcia tak prestiżowe, jak katalogowanie i restauracja zbiorów Państwowego Muzeum Ermitażu. Wykonane przez nią repliki starożytnych scytyjskich skarbów, eksponowane na Wszechrosyjskiej Wystawie w Moskwie, zachwyciły cara Aleksandra III, który nie mógł odróżnić ich od liczącego ponad dwa tysiące lat oryginału.

W 1885 roku car zamówił dla swojej małżonki Marii prezent z okazji świąt wielkanocnych, upamiętniający przypadającą wówczas dwudziestą rocznicę ich zaręczyn. Według opowieści inspiracją dla tego daru było ozdobne jajo z kości słoniowej, które urzekło Marię w dzieciństwie spędzonym na duńskim dworze królewskim. Dzieło petersburskich jubilerów przekroczyło jednak wszelkie oczekiwania. Pozornie wyglądało jak zwykłe jajko – miało podobny rozmiar, a jego złotą skorupkę pokryto jasną emalią. Jednak wystarczyło rozchylić jej dwie połówki, by ujrzeć wspaniałe, wykonane z matowego złota żółtko. Ono również otwierało się, ukazując złotą kurkę z rubinowymi oczami. Ukryty wśród jej piór zawias pozwalał odsłonić następną niespodziankę: wysadzaną diamentami replikę cesarskiej korony, która z kolei skrywała filigranowy rubinowy wisiorek.

Zamawianie jajek u Fabergé stało się na petersburskim dworze doroczną wielkanocną tradycją, a już od trzeciego zamówienia przyznano złotnikom pełną dowolność w ich tworzeniu. Warunek był tylko jeden – każde jajko musiało zawierać niespodziankę. Nawet car nie wiedział, co będzie w środku.

Skarbnica Narodowa Jajo Faberge
„Jajo Fabergé” dla pasjonatów numizmatyki
Skarbnica Narodowa Jajo Faberge rewers
Moneta „Jajo Fabergé”

Moneta „Jajo Fabergé” prezentowana przez Skarbnicę Narodową jest niezwykle kunsztownie wykonanym numizmatem. Rewers pokryty jest zieloną emalią ozdobioną 15 kryształkami Bohemia. To czeska kraina historyczna, która słynie z tradycji wyrobu szkła. Rewers powstał dzięki zastosowaniu techniki zdobniczej „cloisonne”. Polega ona na wtapianiu emalii w monetę, wypełnianiu wnętrz poszczególnych „kratek”. Z kolei na awersie została przedstawiona podobizna królowej Elżbiety II z profilu. Gwarancją autentyczności numizmatu „Jajo Fabergé” jest oryginalny Certyfikat. Do przechowywania przeznaczone jest specjalnie zaprojektowane drewniane pudełko.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest