Głuszec na oficjalnej złotej monecie austriackiej

Skarbnica Narodowa prezentuję monetę „Głuszec”. Jej kunsztownie wykonany awers i rewers przedstawiają wizerunki głuszca w naturalnym dla niego środowisku. Numizmat o nominale 100 euro wyemitowano w 2015 r. w nakładzie 30 000 sztuk na cały świat. Ten złoty numizmat jest niezwykle cennym obiektem kolekcjonerskim, a przedstawiony na jednej i drugiej stronie głuszec, to ptak, którego coraz trudniej spotkać na terenach Polski.

Skarbnica Narodowa moneta gluszec
Głuszec na oficjalnej złotej monecie austriackiej
Skarbnica Narodowa moneta głuszec
Głuszec na oficjalnej złotej monecie austriackiej

Ukazany na monecie głuszec zaliczany jest do rodziny kurowatych, jest największym ptakiem grzebiącym w Europie. Zamieszkuje głównie lasy, zaś rejon jego występowania ciągnie się szerokim pasem od Szkocji aż do Środkowej Syberii. Izolowane populacje żyją również na południe od tego obszaru, np. na Bałkanach, czy też w Pirenejach.

W naszym kraju ptak zagrożony jest wyginięciem. Można go spotkać w Puszczy Augustowskiej, Solskiej i Karpatach, gdzie tworzy odosobnione od siebie skupiska. Obecnie czynione są próby reintrodukcji populacji głuszców w Borach Dolnośląskich, gdzie ptaki żyły jeszcze w XX wieku. Według szacunków, polska populacja tego gatunku liczy około 550 – 750 osobników.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest