Biblijna opowieść „Daniel w jaskini lwów” przeniesiona na monetę

Skarbnica Narodowa przedstawia wyjątkową złotą monetę, wybitą w 2012 r. w Izraelu przez Mennicę Ziemi Świętej (The Holy Land Mint). Na monecie o nominale 10 nowych szekli izraelskich została zobrazowana jedna z najciekawszych opowieści biblijnych – o Danielu w jaskini lwów. Historia ta uczy, jak wielką nagrodę otrzymają ci, którzy całkowicie zawierzyli Bogu, nie zważając na wszelkie przeciwności losu.

daniel

Daniel został ukarany przez perskiego króla Dariusza za swoją żarliwą wiarę w Boga. W owych czasach prawo zakazywało oddawania czci komu innemu niż królowi. Karą za złamanie prawa było uwięzienie w jaskini pełnej lwów. Król wierzył, że Bóg uratuje Daniela, lecz musiał postępować zgodnie z ustanowionym prawem. Okazało się, że moc wiary potrafi przezwyciężyć nawet największe przeciwności losu

 – „Uradował się król i rozkazał wydobyć Daniela z jaskini lwów; nie znaleziono na nim żadnej rany bo zaufał swemu Bogu” (Biblia Tysiąclecia: Dn 6, 24-25).

daniel 2

Rewers monety przedstawia Daniela w otoczeniu lwów, ta biblijna scena to symbol nieocenionej mocy wiary. Na awersie natomiast widnieje nominał, herb Izraela oraz ryczący lew. Nakład izraelskich monet jest mocno ograniczony – wyemitowano zaledwie 555 sztuk na cały świat, dlatego też jest to nieprzeciętny obiekt pożądania dla wszystkich kolekcjonerów i pasjonatów historii.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest