Zwierzęta i krajobrazy na banknotach i monetach. Zobacz najciekawsze projekty pieniądza z całego świata

Pieniądze otaczają nas zewsząd – te papierowe i metalowe to dziś najpopularniejszy środek płatniczy. Posługujemy się nimi tak często, że mało kto zwraca uwagę na to, że każdy banknot i każda moneta są w rzeczywistości małymi dziełami sztuki. Pojawiają się na nich niezwykle ciekawe symbole i wzory – w tym zwierzęta i krajobrazy. Docenia to m.in. numizmatyka. I Ty poznaj najciekawsze projekty i odkryj, jak wiele wartości artystycznej kryje się w każdym z nich.

Choć monety kolekcjonerskie kojarzą się przede wszystkim z typowo historyczną symboliką, na wielu z nich – podobnie jak na banknotach – pojawiają się bardziej uniwersalne motywy. Ci, których pasjonuje numizmatyka, i którzy poszukają nieco głębiej, bardzo szybko przekonają się, jak bogaty jest świat zdobień pojawiających się na pieniądzach. Oto najciekawsze projekty z całego świata.

Najciekawsze banknoty z motywami zwierząt i krajobrazów

Banknoty pozostawiają niezwykle szerokie pole do popisu dla artystów – można je pokryć wielobarwną farbą, tworząc wyrafinowane dzieła plastyczne. Tak też dzieje się w wielu krajach. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na banknoty takie jak:

  • 1000 colones z Kostaryki – utrzymany w intensywnie czerwonej tonacji banknot z wizerunkiem sarny na malowniczej polanie,
  • randy południowoafrykańskie, na których pojawiają się wizerunki typowych dla tego regionu świata zwierząt – m.in. nosorożec, słoń, lew, bawół, lampart i słoń (tzw. „wielka piątka”),
  • franki polinezyjskie używane na Polinezji Francuskiej – wyjątkowo kolorowe, ozdobione obrazem rafy koralowej,
  • dolary hongkońskie – na banknocie 100-dolarowym znajdziesz majestatycznego lwa,
  • dolary nowozelandzkie – np. na 10-dolarowej monecie można znaleźć endemiczne ptaki, występujące tylko w tej części świata.

Monety z motywami naturalnymi

Również na monetach, a także numizmatach okolicznościowych, takich jak złote medale czy srebrne medale pojawiają się motywy zwierzęce i roślinne. Wystarczy wspomnieć np. o:

  • monecie kolekcjonerskiej wybitej przez Kanadyjską Mennicę Królewską z trójwymiarowym wizerunkiem wieloryba, którą docenia również polska numizmatyka,
  • kameruńskiej monecie kolekcjonerskiej, na której „usiadł” motyl – również jest ona trójwymiarowa,
  • mongolskiej monecie, na której awersie znajduje się realistyczny wizerunek sowy,
  • monetach republiki Beninu w kształcie liścia (ich awers jest zielony),
  • pięknych kanadyjskich monetach z hologramami przedstawiającymi zorzę polarną,

… i wielu innych. Przedstawione tutaj przykłady to jedynie niewielki ułamek możliwości, jakie prezentują współczesne mennice – zarówno produkując pieniądze obiegowe, jak i te o wartości czysto kolekcjonerskiej. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej – zajrzyj do czasopism branżowych związanych z numizmatyką, jak również do literatury fachowej. Tam znajdziesz informacje, które zaskoczą Cię niejeden raz!