Złota moneta – hołd dla Piłsudskiego

Po wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku, symbolem niepodległej Polski stał się Józef Piłsudski. Marszałek był uważany za wybitnego człowieka nawet przez swoich największych wrogów. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski i dla złożenia hołdu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, w ofercie Skarbnicy Narodowej pojawiła się niezwykła złota moneta. Nie dość, że została wybita w nakładzie zaledwie 250 sztuk na cały świat, to również każdej ze sztuk został przyznany indywidualny numer.

Złota moneta bohaterowi niepodległości Polski

pilsudski1

 

Zobacz więcej złotych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

Numizmat jest wykonany z jednej uncji czystego złota próby 999/1000. Efekt, który możemy podziwiać, to idealny przykład najwyższego kunsztu menniczego. Na rewersie tej unikatowej złotej monety widnieje obraz pędzla Wojciecha Kossaka powstały w 1928 roku, pod tytułem „Portret Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Dzieło przedstawia półpostać marszałka, ubranego w mundur, z głową opartą o szablę. Obraz został namalowany farbami olejnymi na płótnie, a do przeniesienia go na złotą monetę zastosowano metodę tampondruku. Pod postacią wielkiego Polaka zostały umieszczone skrzyżowane buławy, które niegdyś symbolizowały władzę hetmańską, a następnie były łączone ze stopniem marszałka. Na awersie tej oficjalnej emisji widnieje profil królowej Elżbiety II z okalającym ją napisem „Elizabeth II, Niue Island, 100 Dollars, 2018”.

pilsudski3

 

Zobacz więcej złotych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

Każda ze złotych monet jest umieszczona w kolekcjonerskiej, starannie wykonanej z naturalnego drewna szkatułce, na której widnieje napis 100th Anniversary of Poland’s Independence (100. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości).

Józef Piłsudski wielkim Polakiem

Jako dwudziestoletni młodzieniec był ściśle związany z działalnością niepodległościowa, przez co został zesłany na Syberię. Mimo kary, która na niego spadła za pragnienie wolności, nie zaprzestał swoich działań i w 1908 roku wraz z Kazimierzem Sosnowskim rozpoczął tworzenie organizacji paramilitarnych. Efektem ich działań było wkroczenie I Kompanii Kadrowej do Królestwa Polskiego, które nastąpiło 6 sierpnia 1914 roku

pilsudski2

 

Zobacz więcej złotych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

Trzy lata później wraz ze swoim wspólnikiem został aresztowany przez Niemców i uwięziony w twierdzy Magdeburg. 10 listopada 1918 roku dwóch niemieckich oficerów uwolniło przyszłego marszałka i jego przyjaciela, a następnie odwieźli ich na pociąg, którym powrócili do Warszawy. Tam Józef Piłsudski został powitany jako niezależny mąż stanu. Następnego dnia została mu powierzona, przez Radę Regencyjną, zwierzchnia władza wojskowa. Na początku 1919 roku Sejm Ustawodawczy mianował go Naczelnikiem Państwa. W 1920 roku po natarciu Armii Czerwonej na Warszawę, w doskonale rozegranej taktycznie bitwie, odparł atak sowietów. Opozycja postanowiła zbagatelizować geniusz dowódcy i całą bitwę nazwała „Cudem nad Wisłą”, łącząc ją ze świętem maryjnym.

Po tych wydarzeniach Józef Piłsudski postanowił zniknąć na jakiś czas ze sceny politycznej. Jego wielkim powrotem był przewrót majowy, którego następstwem były nieformalne i dożywotnie przywileje umożliwiające mu decydowanie o głównych kierunkach polskiej polityki. Zmarł 12 maja 1935 roku. Jego ciało zostało pochowane w krypcie na Wawelu, zaś jego serce złożono w grobie matki w Wilnie.

pilsudski4

 

Zobacz więcej złotych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt