Zbieranie orderów – co ma wspólnego z numizmatyką?

Falerystyka, czyli zbieranie orderów i odznaczeń to jedna z najpopularniejszych dziedzin kolekcjonerstwa. Zwykle jest zamiłowaniem, które nie bierze się z przypadku. Inspirację może stanowić rodzinna tradycja, jak również zainteresowanie historią. Jak wiele numizmatyka ma wspólnego z falerystyką i na czym polegają podobieństwa pomiędzy obiema dziedzinami? Dlaczego osoby kolekcjonujące złote medale, srebrne medale i inne numizmaty, często interesują się także orderami i odznaczeniami? Dobrą odpowiedzią na to pytanie może być jednak z ciekawszych kolekcji, którą w ostatnich latach może poszczycić się polska numizmatyka.

Ordery i numizmaty, czyli świadectwa historii

Zarówno numizmatyka jak i falerystyka mogą być rozumiane jako zainteresowanie, ale także jako dziedzina nauki. To pierwsze, ale nie jedyne podobieństwo. Obie nauki stanowią bowiem nauki pomocnicze historii. Odnajdywane na wykopaliskach lub spoczywające w muzeach srebrne monety, złote monety i inne numizmaty stanowią źródła wiedzy historycznej. Identyczną rolę odgrywają historyczne ordery i odznaczenia. Dzięki nim lepiej rozumiemy przeszłość.

Ordery i monety kolekcjonerskie w rodzinnych zbiorach

Co jeszcze łączy monety kolekcjonerskie z orderami i odznaczeniami? Jedne i drugie często znajdziemy wśród rodzinnych pamiątek i prywatnych zbiorów. To nie przypadek. Zamiłowanie do numizmatyki często bierze się z zainteresowania historią. Z kolei przeszukując źródła naukowe z czasem pragniemy wejść w posiadanie świadectw epoki, którymi są między innymi numizmaty. Identycznie dzieje się z orderami i odznaczeniami, które pociągają oczywiście także fanów militariów. Zdarza się także, że kolekcje orderów to po prostu pamiątki po przodkach. Nawet jedno odznaczenie może stać się impulsem do stworzenia pokaźnego zbioru.

Order Orła Białego na pozłacanej sztabie kolekcjonerskiej

Kolekcja medali Światowe Ordery i Odznaczenia stanowi świetny przykład tego, jak obie pasje są do siebie podobne i w jaki sposób można je połączeń. Jednym z elementów kolekcji jest Order Orła Białego na pozłacanej sztabie kolekcjonerskiej, czyli medal przedstawiający najwyższe polskie odznaczenie państwowe ustanowione ponad 300 lat temu – w 1705 roku. To numizmat, który zainteresuje każdego miłośnika historii, a szczególnie osoby interesujące się jednocześnie numizmatyką i falerystyką.

Przedstawienie tak ważnego symbolu wymagało godnego uświetnienia. Dlatego medal został starannie wykonany nowoczesnymi metodami tłoczenia. Ręcznie malowane detale  sprawiają, że numizmat jest efektem rękodzieła, co znaczenie podnosi jego wartość kolekcjonerską. Nad medalem, który doskonale odzwierciedla nawet najdrobniejsze detale odznaczenia stanowiącego pierwowzór, pracowali znakomici europejscy jubilerzy, dzięki czemu prezentuje się on niezwykle efektownie. Replika orderu została zaprezentowana na awersie numizmatu, z kolei na rewersie znajdziemy symbol całej kolekcji, do której należą repliki innych ciekawych odznaczeń z Polski i świata. Medal waży 170 g, a jego wymiary to 51 x 81 x 4,5 mm. Rozmiar reliefu wynosi natomiast 2,5 mm. Rękodzieło wykonane na tak małej powierzchni (choć stosunkowo dużym numizmacie) tym bardziej zachwyca kolekcjonerów.