Wyjątkowy zestaw 9 monet i 4 znaczków Letnich Igrzysk Olimpijskich 1948

Prawdziwą gratką dla miłośników kolekcjonerstwa i amatorów historii sportu jest wyjątkowy zestaw numizmatyczno-filatelistyczny upamiętniający pierwsze powojenne igrzyska olimpijskie.

Trochę historii

XIV Letnie Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w 1948 roku, były wyjątkowe. Były to pierwsze igrzyska letnie igrzyska po II wojnie światowej. Na to wydarzenie czekano aż 12 lat, ponieważ z powodu zawieruchy wojennej organizacja imprez sportowych światowej rangi została zawieszona. Mimo obaw, związanych z reglamentacją żywności w powojennej Anglii i wieloma niedostatkami, odważono się na organizację wielkiego widowiska, które odbyło się przede wszystkim na słynnym stadionie Wembley. Wiele państw w tym czasie zobowiązało się do pomocy żywieniowej, zrezygnowano też z budowy wioski olimpijskiej oraz nowych obiektów sportowych. Dlatego też olimpiada z 1948 roku zasłynęła jako „skromne igrzyska”.

Igrzyska olimpijskie otworzył osobiście król Jerzy VI, znicz olimpijski zapalił lekkoatleta John Mark, natomiast przysięgę złożył lekkoatleta Donald Finlay. Ogółem w olimpiadzie wzięło udział 4099 sportowców z 59 narodowych komitetów olimpijskich. Polska wystawiła skromną ekipę 24 sportowców na czele z bokserem Aleksym Antkiewiczem, który wywalczył brązowy medal i lekkoatletką Jadwigą Wajsówną, która na dwóch poprzednich olimpiadach wywalczyła srebrny i brązowy medal, a w Londynie otarła się o podium zdobywając czwarte miejsce.

Nie każdy wie, że były to ostatnie igrzyska, w ramach których oprócz zmagań sportowych trwał też Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury. Polacy mogli się w nim poszczycić złotym medalem, który zdobył Zbigniew Turski w dziedzinie muzyki. Ciekawostką jest też fakt, że były to pierwsze w historii igrzyska olimpijskie, które były transmitowane przez telewizję, dzięki czemu zmagania sportowców mogli oglądać ludzie z różnych zakątków świata. Ogółem igrzyska na kanale BBC obejrzało około pół miliona widzów.

Upamiętnienie wydarzeń

Unikalne monety kolekcjonerskie i znaczki Letnich Igrzysk Olimpijskich 1948 doskonale upamiętniają te wyjątkowe wydarzenia. To prawdziwa gratka nie tylko dla osób, które interesuje polska numizmatyka i filatelistyka, ale też dla osób zainteresowanych historią świata i sportu.

Monety numizmatyczne

Szylingi, pensy, ½ korony zebrane w zestawie przedstawiają liczne symbole. Wśród nich można znaleźć herb Wielkiej Brytanii, monogram królewski, słynną ukoronowaną różę Tudorów, lwa w koronie, personifikację Brytanii i wiele innych. Takie monety są więc niezwykle interesujące. Zestaw 9 monet i 4 znaczków Letnich Igrzysk Olimpijskich 1948 jest historycznym świadectwem zmagań sportowców z całego świata, którzy wywalczyli złote medale, srebrne medale i brązowe medale na tej pamiętnej olimpiadzie. Warto mieć ten zestaw, aby pamiętać o wyjątkowych bohaterach, a także o ciekawej historii powojennej Europy.