Przez stulecia złote i srebrne monety wykorzystywane jako środek płatniczy powstawały w podobny sposób jedynie z kruszcu. Współczesne monety kolekcjonerskie nierzadko znacznie się od nich różnią. Dzięki zatasowaniu nowoczesnych technologii stają się małymi dziełami sztuki pełnymi dodatkowych ozdób, przez co zyskują jeszcze bardziej atrakcyjny wygląd. Współczesna numizmatyka szczególnie ceni takie ozdoby. Przodują wśród nich zwłaszcza złote medale, srebrne medale i inne numizmaty okolicznościowe. Jedną z technik, które uatrakcyjniają numizmaty jest popularny tampondruk. Na czym polega ta technika i w jaki sposób wykorzystuje się ją w mennictwie?
Czym jest tampondruk?
Tampondruk jest jedną z technik druku pośredniego, która polega na nakładaniu farby przy pomocy miękkiego i gładkiego stempla. Narzędzie nazywa się tamponem i stąd wzięła się nazwa samej techniki. Zastosowanie tampondruku pozwala na szczegółowe nanoszenie wybranych kształtów między innymi na materiały takie jak szkło, tworzywo i metal, co decyduje o jego uniwersalności i szerokim zastosowaniu. Do druku używa się specjalnej matrycy, do której następnie przykładany jest wspomniany tampon. Później przy jego pomocy przenosi się farbę na drukowany materiał.
Gdzie wykorzystuje się tampondruk?
Obecnie tampondruk znajduje wiele rozmaitych zastosowań i jest techniką powszechnie używaną w wielu branżach. Dużą popularność zawdzięcza m.in. temu, że zapewnia precyzję i dużą trwałość.
Tampondruk w branży menniczej – zalety
Współczesna polska numizmatyka do tworzenia nieszablonowych i pięknych numizmatów korzysta z wielu pomocniczych technik. Jedną z nich jest tampondruk. Przy jego pomocy na numizmatach powstają kolorowe grafiki odwzorowane z ogromną precyzją, czego wymaga praca z tak małymi przedmiotami jak numizmaty. Wysoka rozdzielczość pozwala w sposób trwały nanieść na powierzchnię numizmatu między innymi zdjęcia, grafiki, ale także napisy o małych rozmiarach, które będą całkowicie czytelne. Ponadto tampondruk doskonale sprawdza się przy drukowaniu na nieregularnych powierzchniach, co stanowi kolejną jego zaletę z punktu widzenia branży menniczej.
Złote i srebrne medale stworzone z użyciem tampondruku
Współczesne złote monety i inne numizmaty z cennych kruszców prezentują się wspaniale, gdy zostają ozdobione dodatkowymi grafikami. Doskonałym tego przykładem są między innymi monety i medale przedstawiające reprodukcje obrazów, a także zdjęcia wybitnych postaci – na przykład papieża Jana Pawła II. Tampondruk pozwala także w efektowny sposób wzbogacić numizmat o ciekawe elementy graficzne, takie jak polskie biało-czerwone symbole narodowe. Drukowane elementy zapadają w pamięć odbiorców, a nierzadko w doskonały sposób dodatkowo podkreślają symbolikę i znaczenie numizmatów.