Sztabki numizmatyczne – czym tak właściwie są?

Cenne kruszce od zawsze były synonimem bogactwa i kapitału. O majątku świadczyły nie tylko posiadane złote monety, srebrne monety i inne kosztowności, ale również zapas kruszcu w postaci sztabek. Dziś sztabki numizmatyczne pełnią nieco inną rolę. Podobnie jak złote medale, srebrne medale i inne ciekawe numizmaty prezentują przede wszystkim wartość kolekcjonerską.

Sztabki dawniej i dziś

Przez stulecia sztabki cennych kruszców były formą lokowania kapitału. Obecnie częściowo ich rola się nie zmieniła.Szczególnie złoto uważane jest za surowiec o względnie stabilnej wartości, zwłaszcza w przypadku potencjalnego poważnego kryzysu czy wojny. Niektórzy lokują w ten sposób swoje oszczędności. Podobnie jak niektóre banki centralne gromadzą rezerwy w złocie w postaci sztabek. Z czasem sztabki złota zaczęły jednak pełnić także inną rolę. Pojawiły się sztabki kolekcjonerskie, którymi właśnie interesuje się numizmatyka i jej pasjonaci.

Sztabki numizmatyczne jak monety kolekcjonerskie

Współczesne sztabki numizmatyczne są czymś znacznie więcej niż tylko bryłą kruszcu, który stanowi jedyny wymiar ich wartości. Sztabki numizmatyczne pokryte są zdobieniami, nierzadko pochodzą z limitowanych edycji i pełnią podobną rolę do współczesnych monet i medali kolekcjonerskich. Dla pasjonatów ich wartość kolekcjonerska wysuwa się na pierwszy plan w stosunku do wartości samego kruszcu.

Numizmatyka to nie tylko złote i srebrne monety – zalety sztabek

Tworzone dzisiaj sztabki kolekcjonerskie mogą przypominać dzieła sztuki, a nawet stawać się nimi. Poza zastosowaniem nowoczesnych, wysokiej jakości technik menniczych do ich produkcji używa się także technik dodatkowych, w tym tampondruku. W sztabki można także wkomponować kamienie szlachetne jako dodatkowe ozdoby. Dzięki dodatkowym technikom na sztabkach możemy dostrzec wspaniałe grafiki i kompozycje. Kruszec schodzi na dalszy plan. Współczesne sztabki nierzadko są jedynie platerowane srebrem lub złotem, ponieważ o ich walorach decydują nade wszystko inne aspekty, zwłaszcza artystyczne.

Polska numizmatyka – przykłady sztabek kolekcjonerskich

Dobrym przykładem sztabki numizmatycznej jest „Mona Lisa” Leonarda da Vinci uwieczniona jako reprodukcja na sztabce, która. stanowi element kolekcji Arcydzieła Światowego Malarstwa. Sztabka jest platerowana czystym srebrem i dodatkowo ozdobiona 24-karatowym złotem. W jej centralnym punkcie znajdziemy zaś reprodukcję słynnego malowidła naniesioną na sztabkę przy pomocy tampondruku – powszechnie wykorzystywanej w mennictwie techniki.  Dzięki temu każdy kolekcjoner może obserwować w swoim domu doskonałą reprodukcję jednego z najsłynniejszych obrazów. To małe dzieło sztuki dowodzi ponadto, jak bardzo współczesna numizmatyka zazębia się z innymi dziedzinami sztuki. Sztabka kolekcjonerska może stanowić doskonały upominek dla osoby, która jednocześnie pasjonuje się numizmatyką i sztuką.