Srebrna moneta sprzed tysięcy lat

Monety stanowią doskonałą kapsułę czasu. Dzięki trwałości materiałów, z jakich były wykonywane oraz dużemu rozpowszechnieniu i codziennemu stosowaniu na szeroką skalę, do dzisiejszych czasów zachowały się egzemplarze numizmatów nawet sprzed tysięcy lat. Polscy kolekcjonerzy mają niepowtarzalną okazję włączyć do swoich zbiorów taką starożytną emisję – grecką srebrną monetę z lat 425-400 p.n.e.

Srebrne monety – skarby starożytnego świata

Historia numizmatyki w kręgu kultury europejskiej sięga najprawdopodobniej VII wieku p.n.e. W Lidii, która mieściła się na terenie dzisiejszej Turcji, powstały wówczas pierwsze monety, które wybijano z elektrum – naturalnego stopu srebra i złota, które w dużych ilościach występowało na tamtym terenie. Król Lidii Gyges nadał monetom pierwowzór nominałów. W zależności od proporcji złota i srebra, zawartych w numizmacie oraz jego wielkości, umieszczał na monetach wizerunek głowy lub łapy lwa, gwarantując tym samym ich wartość. Z Lidii wynalazek rozprzestrzenił się na inne państwa regionu, między innymi: Efez, Milet, Chios, Fokaja i Samos. Ogromną popularność zyskały również srebrne i złote monety ostatniego króla Lidii, Krezusa. Były to srebrne i złote statery, które stanowiły prototyp monet perskich, uznawanych za najpiękniejsze okazy numizmatyczne z czasów sprzed panowania Filipa Macedońskiego.

Starożytne igrzyska na srebrnej monecie

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Srebrny stater wchodzi w skład zestawu upamiętniającego starożytne igrzyska olimpijskie. Motyw sportu oraz igrzysk był bardzo popularny w antycznej sztuce i numizmatyce. Igrzyska odbywały się co cztery lata w mieście Olimpia na półwyspie Peloponez i były jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu społecznym mieszkańców antycznej Grecji. Organizowano je ku czci boga Zeusa, a w trakcie ich trwania w całej Grecji obowiązywał święty spokój. Uczestniczyli w nich wyłącznie mężczyźni, przedstawiciele wszystkich greckich państw-miast. Zwycięzcy zawodów zyskiwali ogromny prestiż społeczny. Na ich cześć powstawały utwory poetyckie oraz inne dzieła sztuki.  Dla ich uczczenia bito także monety w miastach-państwach ich pochodzenia. Srebrna moneta numizmatyczna znajdująca się w zestawie, uwiecznia postać jeźdźca, który najprawdopodobniej zwyciężył w igrzyskach.

Kolekcjonerskie monety z antyku

Zestaw kolekcjonerski, dostępny w Skarbnicy Narodowej to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Znajdująca się w nim srebrna moneta „Nagi Jeździec” jest datowana na lata 425-400 p.n.e. Pomimo, że liczy sobie ponad 2000 lat jest zachowana w pięknym stanie. Rysunki awersu i rewersu są bardzo czytelne. Awers prezentuje postać nagiego jeźdźca zeskakującego z konia. Scena ta bezpośrednio nawiązuje do jednej z dyscyplin antycznych igrzysk olimpijskich. Na rewersie widnieje natomiast pół kozy lub – od ok. 425 roku – cała koza. Oba wyobrażenia odnoszą się do nazwy miasta, Kalenderis, z którego pochodzi moneta. Rejon Cylicji słynął z hodowli kóz, z których sierści wyrabiano słynne tuniki cylicyjskie. Na rewersie znajdowały się też słowa odnoszące się do nazwy miasta. Miały one formę KEL lub KELEN.

Moneta waży około 11 gramów i ma średnicę około 20 milimetrów. W skład zestawu wchodzi także unikalny grecki znaczek, pochodzący z początku XX wieku. Został wydany dla upamiętnienia 10. rocznicy pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich z 1896 roku oraz drugich Międzynarodowych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1906 roku w stolicy Królestwa Grecji. Ciekawostką jest, że były to pierwsze i ostatnie igrzyska poza tradycyjnym cyklem czteroletnim.

Do każdego zestawu dołączone jest specjalne pudełko kolekcjonerskie oraz Certyfikat gwarantujący autentyczność monety oraz znaczka. Ta wyjątkowa edycja kolekcjonerska ma bardzo ścisłą limitację – w ofercie Skarbnicy Narodowej znalazło się zaledwie 40 zestawów.

Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt