Osiem drogocennych metali w jednej monecie

Metale szlachetne należą do najcenniejszych bogactw naturalnych na Ziemi. Stanowią istotny element gospodarki większości państw, wymiany handlowej oraz systemów monetarnych. Chemicy zaliczają do ich kategorii te metale, które bardzo słabo reagują z innymi pierwiastkami, dzięki czemu nie ulegają korozji i są odporne na działanie większości kwasów. To właśnie ta wysoka odporność czyni je tak pożądanymi, między innymi w jubilerstwie i numizmatyce. W Skarbnicy Narodowej można znaleźć prawdziwą gratkę – monetę, w której użyto aż osiem spośród tych wyjątkowych pierwiastków.

Pięciodolarowa moneta w kształcie prostokątnej sztabki jest jedyna w swoim rodzaju. Przedstawiono na niej niepowtarzalne piękno Układu Słonecznego. Wizualizacja słońca i planet została wykonana z wysoką precyzją i kunsztem – każde z ciał niebieskich uszlachetniono innym metalem. Na pierwszym planie przedstawiono Ziemię wykonaną ze srebra i złota. Obok błękitnej planety dominującym elementem na monecie jest Słońce – pokryte w całości czystym złotem o żółtej barwie.

Skarbnica Narodowa

Do grupy metali szlachetnych zalicza się zazwyczaj platynowce, czyli ruten, rod, pallad, osm, iryd i platynę oraz dwa metale należące do grupy miedziowców – złoto i srebro. O ile wykorzystanie tych dwóch ostatnich w numizmatyce jest powszechne od lat, to niektóre występują w tej roli po raz pierwszy. Uszlachetnienie powierzchni Księżyca irydem to numizmatyczny debiut tego pierwiastka. Pozostałe planety na monecie prezentują się nie mniej wyjątkowo. Powierzchnię Merkurego uszlachetniono rutenem, Wenus i Jowisza – drogocenną platyną, Marsa – pięknym różowym złotem, Saturna – rodem, Uranu – srebrem, a Neptuna – palladem. Całą powierzchnię monety pokryto zaś rutenem o głębokiej, czarnej barwie, z którą doskonale kontrastują wizerunki ciał niebieskich.

Skarbnica Narodowa

Na rewersie monety wypisano nazwy zastosowanych kruszców wraz z określeniem ich czystości, co stanowi dodatkową gwarancję wysokiej jakości numizmatu. Monetę o imponującej masie jednej uncji umieszczono w specjalnie zaprojektowanej witrynie ze szkła akrylowego. O wyjątkowości numizmatu stanowi także jego ścisła limitacja – na całym świecie wyemitowanych zostało jedynie 5000 sztuk!

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt