Do trzech razy sztuka. Najpierw przegrał z Vancuver, później z Soczi, ale w końcu się udało. 6 lipca 2011 roku została podjęta decyzja – Pjongczang oficjalnie dołączy do gospodarzy igrzysk olimpijskich. 9 lutego 2018 roku rozpocznie się szlachetne, ogólnoświatowe współzawodnictwo. Z okazji tego ogromnego święta, Korea Południowa postanowiła wyemitować oficjalne monety pamiątkowe dla kolekcjonerów z całego świata.
Marzenie każdego sportowca
Pierwsze nowożytne zimowe igrzyska miały miejsce we francuskim mieście Chamonix w 1924 roku. Pierwotnie nosiły nazwę „Tygodnia sportów zimowych”. Miano I Zimowych Igrzysk Olimpijskich otrzymały dopiero po fakcie, rok później w Pradze na Kongresie Olimpijskim.
W porównaniu z pierwszymi zawodami, obecnie bierze w nich udział ponad 10 razy więcej uczestników, a 16 konkurencji przez te lata zostało wzbogaconych o kolejnych 86. Z roku na rok wydarzenie jest coraz większe i uczestniczy w nim coraz więcej osób przygotowujących, prowadzących oraz zawodników. Polska uczestniczy w zimowych igrzyskach od samego początku. Mimo rozpoczęcia współzawodnictwa w 1924 roku, dopiero po 32 latach udało nam się zdobyć pierwszy medal. Miało to miejsce podczas igrzysk w Cortina d’Ampezzo w 1956 roku, a pierwszym polskim medalistą został Franciszek Gąsienica Groń w kombinacji norweskiej. Do dziś udało się nam zdobyć jeszcze 19 medali.
Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety
Historia numizmatyki olimpijskiej
Mimo, że zwyczaj wybijania monet z okazji nadchodzących igrzysk sięga starożytności, to nowożytne zawody doczekały się ich dopiero w 1951 roku. Moneta na XV Letnie Igrzyska Olimpijskie Helsinki 1952 została zaprojektowana przez Matti Visanti. Fiński architekt stworzył dość surowy, ale również i bardzo wzniosły projekt. Dodatkowo, ze względu na niewielką limitację tej pierwszej emisji (18 500 egzemplarzy), moneta ta jest uważana dzisiaj za białego kruka olimpijskiej numizmatyki. Od tamtego czasu, wybijanie monet z okazji igrzysk stało się tradycją.
Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety
Jedna z szesnastu oficjalnych srebrnych monet olimpijskich
Awers tej srebrnej monety ukazuje dynamiczny motyw „łyżwiarstwa szybkiego”. Lustrzana powierzchnia w tle sprawia wrażenie tafli lodu, po której jedzie sportowiec. Na rewersie widniej logo Pjongczang 2018, które było inspirowane koreańskim alfabetem i filozofią. Moneta została wykonana z czystego srebra 999/1000 i jest majstersztykiem sztuki menniczej. Seria srebrnych emisji olimpijskich stanowi prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów również z tego względu, że limitacja każdej monety jest najniższa w historii zimowych igrzysk. Wyemitowano bowiem jedynie 25 tysięcy sztuk każdego motywu. Dla porównania, w ramach programu srebrnych monet olimpijskich z Soczi wyemitowano 35 tysięcy egzemplarzy każdego motywu, z kolei przy Vancouver było to 45 tysięcy. Do dystrybucji w Polsce trafi jeszcze mniej numizmatów, bo zaledwie po 365 sztuk kompletnych kolekcji.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: