Zbieranie monet wymaga od kolekcjonera wszechstronnej wiedzy. Podstawą jest oczywiście ta historyczna – w końcu numizmatyka stanowi dziedzinę wiedzy silnie związaną z przeszłością. Równie istotne wydają się też detale związane z tym, jak powinny być przechowywane srebrne monety, złote medale oraz inne numizmaty. Szczególnym wyzwaniem są te o nieregularnych kształtach.
Zastanawiasz się, jak przechowywać swoje numizmaty, aby przez lata zachowały perfekcyjny stan i wartość kolekcjonerską? Oto kilka wskazówek dotyczących przede wszystkim nietypowych artefaktów.
Numizmaty o nieregularnych kształtach – warto je kolekcjonować?
Numizmatyka nierzadko zaskakuje. Choć bowiem zdecydowana większość monet oraz medali ma dość konwencjonalny, okrągły kształt, zdarzają się również te bardziej nietuzinkowe. Szczególnie często poza schemat wykraczają monety kolekcjonerskie. Projektując je, artyści często poszukują zupełnie nowych form ekspresji. I tak powstają srebrne medale czy też złote monety o bardziej „przestrzennej” teksturze, jak również te, które zamiast okrągłe są np. kwadratowe, prostokątne czy zupełnie asymetryczne. Mogą one przysparzać problemów, ponieważ czasem nie mieszczą się po prostu w standardowych szkatułkach na numizmaty.
Czemu nietypowe numizmaty wymagają ochrony?
Nietypowe monety i medale, podobnie jak bardziej standardowe kolekcjonerskie artefakty, wymagają szczególnej troski. Przechowywane w nieodpowiednich warunkach, są narażone na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, jak również na działanie warunków atmosferycznych – choćby na wilgoć oraz kurz. Dlatego nie możesz pozwolić sobie na kompromisy. Musisz im zapewnić profesjonalną ochronę.
Najlepszym rozwiązaniem będzie oryginalne etui. Jeśli zamawiasz nietypową monetę kolekcjonerską z dobrego źródła, otrzymasz ją najczęściej właśnie w pudełku, kasetce czy innym opakowaniu, które zapewni numizmatowi odpowiednią ekspozycję. Co jednak zrobić, gdy takiego akcesorium do przechowywania nie ma? Wówczas także stoi przed Tobą kilka rozwiązań.
Przechowywanie nietypowych numizmatów – inspiracje
Numizmaty o nietypowych kształtach, do których nie masz oryginalnego opakowania, możesz umieścić na przykład w:
- klaserach, a więc albumach z kieszonkami z tworzywa sztucznego – upewnij się, że wybrane klasery mają odpowiednio szerokie i głębokie kieszenie,
- pudełka, które wyłożysz miękkim materiałem, np. aksamitem, satyną czy mikrofibrą – do przechowywania nietypowych monet sprawdzi się dobrze np. drewniane pudełko na drobiazgi czy metalowa szkatułka,
- kapsułki z wkładami do dopasowania – zamówisz je w sklepach specjalistycznych dla pasjonatów zbierania monet; wkładkę wewnętrzną możesz samodzielnie dociąć do kształtu oraz rozmiaru numizmatu.
Jeśli masz wątpliwości, jakie opakowanie wybrać, możesz poprosić o pomoc specjalistów. Fachowe informacje pojawiają się np. na forach internetowych. Są one dostępne również w naszym języku, ponieważ polska numizmatyka rozwija się dynamicznie, a jej fanów, którzy dyskutują w sieci przybywa z roku na rok.