Jak bezpiecznie kupować monety przez Internet

Polacy coraz częściej i chętniej korzystają z opcji dokonania zakupów przez Internet. Jest to bardzo wygodne, gdyż bez wychodzenia z domu mamy dostęp do praktycznie każdego produktu dostępnego na rynku. Osoby interesujące się numizmatyką także są tego świadome i chętnie korzystają z tej opcji poszukując wyjątkowych numizmatów, które wzbogacą ich kolekcję. Jednakże zakupy przez Internet mogą wiązać się także z ryzykiem. Jak uniknąć ryzyka i bezpiecznie kupować przez Internet?

Zdjęcie to podstawa

Wiele osób decyduje się na sprzedaż swoich monet za pośrednictwem popularnych platform transakcyjnych. Wystawiają wtedy ogłoszenie – opis wraz ze zdjęciem. Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem takiego numizmatu musimy szczególną uwagę zwrócić na zamieszczone zdjęcie.

Zdjęcie powinno być wysokiej jakości – jeżeli jest mało wyraźne, wykonane z dużej odległości powinniśmy zrezygnować z zakupu lub poprosić sprzedawcę o wykonanie i dosłanie innych zdjęć.

W przypadku zakupów numizmatów ważna wskazówką dla nas powinien być także sposób przechowywania monety. Jeżeli widzimy, że znajduje się ona w kapsule lub jest zabezpieczona w inny sposób możemy się domyślać, że o nią dbano i jej stan jest dobry. Niepokojącym dla nas sygnałem powinno być ułożenie monet na podłodze czy  gołym stole, aby zrobić im zdjęcie. Żadna osoba znająca się na numizmatyce nie postąpiłaby z nimi w taki sposób, więc możemy podejrzewać, że stan monet nie jest idealny.

Poszukiwanie przez Internet – zapłata przy odbiorze

Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy umówić się ze sprzedawcą na osobisty odbiór monety. Jest to rozwiązanie bezpieczne, gdyż możemy obejrzeć numizmat z bliska zanim jeszcze uiścimy za niego opłatę. Szczególnie decydując się na zakup wyjątkowo drogiej monety czy medalu powinniśmy skorzystać z takiej opcji. Jeżeli zdecydujemy się na wysyłkę za pobraniem mamy niemal całkowitą pewność, że towar zostanie do nas dostarczony. W przypadku takich przesyłek najczęściej nie mamy jednak zbyt wiele czasu na obejrzenie zawartości przesyłki, jednak jest to dla nas i tak bezpieczniejsza opcja zakupu niż zapłata z góry.

Jeżeli decydujemy się jednak na zakup towaru i wykonanie przelewu przed jego odbiorem Polskie prawo chroni nas przed nieuczciwymi sprzedawcami online i pozwala na odstąpienie od umowy zakupu w przeciągu 14 dni… o ile osoba sprzedająca jest przedsiębiorcą. Niestety kupując produkt za pośrednictwem portalu aukcyjnego od osoby prywatnej nie mamy takiego prawa. Należy także pamiętać, że decydując się na zakup wyjątkowo cennej rzeczy powinniśmy sporządzić umowę zakupu w dwóch identycznych egzemplarzach, inaczej nie jesteśmy w żaden sposób chronieni przez prawo w razie jakichkolwiek problemów. Jeżeli sprzedawca ma wobec nas uczciwe zamiary nie będzie robił z tym żadnych problemów.

Oficjalna dystrybucja

Warto kupować za to monety przez Internet za pośrednictwem stron takich jak skarbnicanarodowa.pl. Wybór medali i monet jest ogromny. Zawsze dostajemy certyfikat potwierdzający autentyczność produktu. W razie jakichkolwiek problemów czy chęci odstąpienia od umowy mamy prawo do zwrotu zakupionego numizmatu. Jest to dużo bezpieczniejsze niż robienie zakupów na portalach aukcyjnych od osób prywatnych.