Mistrzostwa Świata w Lahti upamiętnione oficjalną monetą

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w fińskim Lahti przyciągnęły na trybuny i przed telewizory miliony fanów sportów zimowych. Polakom emocji dostarczali przede wszystkim skoczkowie narciarscy, którzy w pięknym stylu zwyciężyli w konkursie drużynowym. Wielu kibiców na długo zapamięta te zawody także za sprawą wyjątkowej emisji oficjalnych złotych monet przygotowanej przez organizatora Mistrzostw. Polscy fani znajdą te numizmaty w Skarbnicy Narodowej.

Monety powstały we współpracy Finlandii, będącej organizatorem Mistrzostw, Narodowego Banku Republiki Białorusi, który wyemitował monety oraz Litwy, która użyczyła swej mennicy do wybicia numizmatów. Emisja została objęta oficjalnym patronatem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, która zatwierdziła projekt monety. Awers przedstawia kompleks trzech skoczni narciarskich w Lahti. Na rewersie widnieją natomiast wizerunki narciarzy w dynamicznych pozach. Wokół nich znajduje się inskrypcja „World Ski Championships Lahti 2017”.

Skarbnica Narodowa

Monety o nominale 20 rubli zostały wybite w najwyższej jakości menniczej w szlachetnym złocie próby 999/1000. Ważą po 3,11 g, a ich średnica wynosi 18 mm. Bank Białorusi wyemitował jedynie 550 sztuk tej wyjątkowej monety, co sprawia, że jest ona niezwykle pożądana przez kolekcjonerów z całego świata. Gwarancją jej autentyczności są trzy certyfikaty: mennicy, emitenta oraz Skarbnicy Narodowej.

Mistrzostwa w Lahti trwające od 22 lutego do 5 marca 2017 roku przyniosły ogromne emocje polskim kibicom. W konkursie drużynowym w skokach narciarskich nasi zawodnicy nie mieli sobie równych. Zespół w składzie: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki zdobył złoto. Drugi medal wywalczył dla nas rewelacyjny Piotr Żyła, zajmując 3. pozycję w konkursie na dużej skoczni. Na normalnej skoczni nie udało się osiągnąć podium. Jednak dwóch Polaków uplasowało się tuż za nim – Kamil Stoch zajął 4. miejsce, a Maciej Kot – 5. Dzięki naszym niezastąpionym skoczkom Polska zajęła 7. miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej.