Wyjątkowy medal, upamiętniający legendarną koronę Bolesława Chrobrego.

Wizerunki władców naszego kraju znajdziemy na każdym polskim banknocie,  ale po królewskie motywy polska numizmatyka sięga na wiele sposobów.. Dawniej władcy wybijali srebrne monety jakoś środek płatniczy, dziś numizmaty wykonane z tego kruszcu służą ich upamiętnieniu. Jednym z nich jest Legendarna Korona Bolesława Chrobrego – medal upamiętniający najważniejsze insygnium koronacyjne królów polskich od XIV do XVIII wieku.

Korona Bolesława Chrobrego

Zacznijmy od samej Korony Bolesława Chrobrego. Koronacja tego władcy umocniła pozycję ówczesnego państwa polskiego w Europie. Insygnia koronacyjne Bolesława Chrobrego, których użyto w 1025 r. nie zachowały się.  Korona, która przeszła do historii pod tą nazwą postała znacznie później, bo 1230 roku specjalnie na koronację Władysława Łokietka, która zakończyła rozbicie dzielnicowe. W ten sposób sama korona upamiętniała pierwszego króla Polski i symbolizowała ciągłość naszej państwowości. Ten cenny atrybut brał udział w większości koronacji polskich władców, jednak po rozbiorach został na zawsze zniszczony przez władze pruskie.

Srebrne medale o wadze jednego kilograma zdobione kamieniami szlachetnymi

Srebrne medale upamiętniające Koronę Chrobre mają na celu przypomnienie o tym ważnym atrybucie związane z naszą historią. Należy przyznać, że upamiętnienie nastąpiło w sposób niezwykle godny, ponieważ każdy medal to jeden kilogram czystego srebra próby 999/1000. Numizmaty uszlachetniono ponadto 24-karatowym złotem, a dodatkową ozdobę stanowi 70 pereł i kamieni szlachetnych. Ten niezwykły numizmat ma średnicę aż 100 mm. Już sam fakt wykorzystania znamienitych kruszców i ozdob znacznie podnosi wartość kolekcjonerską tego symbolicznego numizmatu. Wyróżnia się on jednak także wspaniałym projektem, czym zresztą dość często charakteryzują się współczesne monety kolekcjonerskie.

Co przedstawia ten wyjątkowy medal?

Na awersie srebrnego medalu widnieje oczywiście jego tytułowy motyw, czyli Korona Bolesława Chrobrego. Została ona odzwierciedlona w czystym złocie i przepięknie zdobiona wspomnianymi kamieniami szlachetnymi i perłami, które dodają jej blasku i powagi. Dzięki temu numizmat przedstawia wierne odwzorowanie tego najważniejszego w naszej historii insygnium koronacyjnego polskich królów. Przepełniony symboliką jest także rewers tego niezwykłego srebrnego medalu. Znalazły się na nim inne polskie insygnia królewskie. Jednym z nich jest legendarny Szczerbiec – jeden z najważniejszych zabytków polskiej historii z okresu dynastii Piastów, który spoczywa dziś na Wawelu. Oprócz niego dostrzeżemy tu także między innymi królewskie berło.

Ściśle limitowana edycja

korona Bolesława Chrobrego

 

Medal upamiętniający legendarnąKoronę Bolesława Chrobrego należy do dość rzadkich, ponieważ na cały świat wyemitowano jedynie 300 egzemplarzy. Z tego względu medal stanie się niewątpliwą ozdobą kolekcji numizmatycznej tych osób, które zdecydują się na jego zakup. Może być również doskonałym upominkiem dla pasjonata numizmatyki, równolegle interesującego się historią.