Kolekcjonowanie zegarków – niezwykła pasja, ciesząca się coraz większą popularnością

Dla wielu kolekcjonerów przygoda zaczęła się od pierwszego pamiątkowego zegarka. To hobby, które możemy pielęgnować przez całe życie.  Obok zegarków, kolekcjonerzy często odkrywają swoją pasję do numizmatyki – zbierają monety kolekcjonerskie, medale lub inne małe dzieła sztuki. Polska numizmatyka, jak i tworzenie niepowtarzalnych kolekcji zegarków mają ze sobą wiele wspólnego – jest to pasja, która poszerza horyzonty.

Kolekcjonowanie starych zegarków

Obecnie trudno uwierzyć, że historia zegarków sięga ponad 500 lat wstecz. Prototyp zegarka wyszedł spod rąk norymberskiego zegarmistrza – Petera Henleina w 1504 roku. Czasomierz kieszonkowy powstał poprzez włożenie mechanizmu sprężynowego do pudełka. Aż do końca XVII wieku wyznacznikiem jakości zegarków był mistrz wykonujący małe dzieła sztuki oraz miasto, w którym te wyroby wyróżniały się na tle konkurencji. Najdoskonalsze zegarki powstawały w Genewie, Londynie i Paryżu. Co ciekawe, dobrą renomę miały też warsztaty zegarmistrzowskie z polskich miast: Warszawy, Gdańska i Torunia. Przez setki lat toczyła się walka o precyzję mechanizmów oraz miniaturyzację. Pierwszy kwarcowy zegarek został ukazany światu w 1964 roku. Te urządzenia były i są synonimem luksusu. Obecnie wielu kolekcjonerów podziwia swoje dzieła sztuki w domowym zaciszu, kryjąc je przed światem w sejfach.

Tykające dzieła sztuki

Każdy, kto odkrył urok czasomierzy będzie prędzej czy później poszerzał swoją kolekcję o zabytkowe, a także współczesne zegarki. Kolekcjonerów może przyciągać historia ukryta pod tarczą starego czasomierza. Mimo postępu technologicznego, wielu kolekcjonerów skupia się na poszukiwaniu i zbieraniu klasyków. Najbardziej pożądane są marki takie jak Longines, Omega, Zenith, IWC, Chopard, Rolex, Moser, Chronographe Suisse Cie, Patek czy Glashutte. Mniej znane marki to prawdziwa zabawa dla konesera, który czerpie radość z odkrywania ich historii. W Skarbnicy Narodowej każdy może znaleźć coś dla siebie np. kolekcjonerski zegarek z liściem klonowym (symbolem Kanady). To wyjątkowy pomysł na prezent dla każdego kolekcjonera zegarków.

Co ma wspólnego numizmatyka z kolekcjonowaniem zegarków?

Fascynująca historia zegarków to coś, co przyciąga kolekcjonerów. Pasja do tych małych dzieł sztuki ma wiele wspólnego z numizmatyką. Hobby nie jest związane jedynie z samym zbieractwem, ale również poznawaniem historii i kategoryzowaniem. Złote monety, srebrne monety, a także złote medale i srebrne medale są obiektami pożądania kolekcjonerów równie często jak stare, zabytkowe zegarki.

Zegarek kieszonkowy czy naręczny?

W XIX wieku w Europie zaczęło powstawać coraz więcej manufaktur zegarkowych. Dokładne i piękne czasomierze powstawały przede wszystkim w Szwajcarii, Niemczech, Włoszech i Francji. Do początku XX wieku każdy elegancki mężczyzna musiał posiadać wysokiej klasy zegarek kieszonkowy. Pożądane były jak największe czasomierze, niektóre osiągały średnice 6 centymetrów. Po pierwszej wojnie światowej świeciły triumfy zegarki naręczne, ponieważ okazały się znacznie wygodniejsze. Wcześniej uważane były za wręcz niemęskie. Co ciekawe, automatyczny naciąg został wymyślony pod koniec XVII wieku, ale został spopularyzowany w latach 70. XX wieku. Obecnie cenione są zarówno zabytkowe zegarki kieszonkowe, jak i bardziej zaawansowane technologicznie naręczne.