Kanonizacja Matki Teresy upamiętniona złotą monetą

Matka Teresa z Kalkuty to ikona Kościoła katolickiego. Swoje życie poświęciła na opiekę nad biednymi, chorymi i wykluczonymi. Założyła zgromadzenie Misjonarek Miłości, które obecnie pomaga potrzebującym w ponad 100 krajach na całym świecie. Za swoją działalność misyjną w 1979 roku została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. Po śmierci została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II, natomiast we wrześniu 2016 roku papież Franciszek kanonizował ją, włączając tym samym do grona świętych Kościoła Katolickiego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia powstała wyjątkowa złota moneta.

Matka Teresa, a właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu urodziła się 26 sierpnia 1910 roku w Üsküb w Imperium osmańskim (obecnie Skopje w Macedonii) w rodzinie Albańczyków. Gdy miała zaledwie 9 lat zmarł jej ojciec, a matka kontynuowała wychowanie Agnes w wierze katolickiej. Już jako dziecko interesowała się posługą misjonarzy, dlatego postanowiła, że swoje życie również poświęci Bogu. W wieku 18 lat wstąpiła do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi i została misjonarką. Rok później wyjechała do Indii i rozpoczęła nowicjat w Darjeeling. Po przyjęciu ślubów zakonnych zaczęła nauczać w szkołach, początkowo w Darjeeling, a następnie w Kalkucie. Tam zaczęła odwiedzać najuboższych mieszkańców slumsów.

W 1946 roku miała miejsce eskalacja konfliktu hindusko-muzułmańskiego. Wstrzymano wówczas dostawy żywności do Kalkuty, pogrążając jej mieszkańców w jeszcze większym niż dotychczas głodzie i ubóstwie. To właśnie w tamtym czasie Matka Teresa usłyszała swoje „powołanie w powołaniu”. Postanowiła opuścić klasztor i rozpocząć pracę z najbiedniejszymi z biednych. Złożyła śluby miłości wobec ubogich i resztę swojego życia spędziła pośród nich. Początki jej działalności nie były łatwe, nie uległa jednak pokusie powrotu do wygód życia w klasztorze.

W 1950 roku założyła zgromadzenie Misjonarek Miłości, którego przesłaniem stało się niesienie pomocy tym, którzy są głodni, chorzy, biedni i odrzuceni przez społeczeństwo. Zgromadzenie zakładało hospicja dla śmiertelnie chorych, udzielając im darmowej opieki medycznej i umożliwiając im odejście w humanitarnych warunkach. Powstawały także domy dziecka oraz kliniki dla trędowatych, początkowo w Kalkucie, a następnie w całych Indiach. W połowie lat sześćdziesiątych działalność Misjonarek zaczęła rozprzestrzeniać się po świecie – centra pomocy były otwierane w obu Amerykach, Afryce, Europie oraz pozostałych krajach Azji.

Skarbnica Narodowa najmniejsza złota moneta z Matką Teresą

Za swoją działalność na rzecz pomocy najuboższym i ciężko chorym w 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Była wielokrotnie wyróżniana także innymi odznaczeniami. W 1980 rząd indyjski uhonorował ją najwyższym odznaczeniem cywilnym – orderem Bharat Ratna. Zmarła w wieku 87 lat, 5 września 1997 roku, po długoletnich problemach ze zdrowiem. Jej śmierć była opłakiwana na całym świecie, zarówno przez świeckich, jak i duchownych. Rząd indyjski uczcił jej pamięć pogrzebem państwowym, doceniając tym samym jej zasługi na rzecz ubogich wszystkich wyznań.

Po śmierci Matki Teresy papież Jan Paweł II rozpoczął proces jej beatyfikacji. W 2002 roku Watykan uznał za cud uzdrowienie guza w jamie brzusznej u Hinduski Moniki Besry, a 19 października 2003 roku papież dokonał beatyfikacji. W grudniu 2015 roku papież Franciszek uznał kolejny cud dokonany za wstawiennictwem błogosławionej – uzdrowienie w 2008 roku mężczyzny chorego na wirusowe zapalenie mózgowe. Data kanonizacji została wyznaczona na 4 września 2016 roku – w przeddzień dziewiętnastej rocznicy śmierci Matki Teresy. W uroczystościach wzięło udział około 120 tysięcy wiernych.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia powstała wyjątkowa emisja. Złote monety z wizerunkiem świętej należą do najmniejszych na świecie – ich średnica to zaledwie 11 milimetrów. Rewers tej maleńkiej monety przedstawia Matkę Teresę pogrążoną w modlitwie oraz datę 4 września 2016 roku. Na awersie widnieje zaś portret królowej Elżbiety z profilu. Moneta została wybita w jakości wysoko cenionej przez Kolekcjonerów – stemplem lustrzanym.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt