Jak sprawdzić oryginalność monet?

Wszystkie wartościowe przedmioty stanowią atrakcyjną pokusę dla fałszerzy pragnących wzbogacić się wypuszczając na rynek podróbki, które następnie trafiają do nieświadomych oszustwa kupców. Wartościowe monety kolekcjonerskie nie są pod tym względem wyjątkiem. Falsyfikaty często na pierwszy rzut oka, a nawet po wstępnych dokładniejszych oględzinach, z pozoru nie różnią się od oryginału. W jaki sposób sprawdzić zatem oryginalność monet, by nie paść ofiarą oszustwa?

Monety kolekcjonerskie ważone i mierzone

Każda mennica wypuszczając na rynek numizmaty, w tym monety kolekcjonerskie podaje przy okazji ich parametry związane z wymiarami – średnicę i grubość oraz masę. Dzieję się tak szczególnie ze względu na interes zagrożonych fałszerstwem kolekcjonerów. Kupując monetę powinniśmy przed zapłatą dokładnie ją zważyć oraz zmierzyć przy pomocy suwmiarki, która gwarantuje dokładność przy tego typu pomiarach. Na wszelki wypadek lepiej skorzystać z własnego sprzętu. Monety kolekcjonerskie charakteryzuje wysoka staranność wykonania, dlatego zaniepokoić powinien nas fakt, gdy poszczególne parametry przyjmą wartości odbiegające od standardu o więcej niż 3%.

Skarbnica Narodowa

Test dźwiękowy

W przypadku złotych monet autentyczność monety, a przynajmniej kruszcu, z którego została wykonana można sprawdzić za pomocą testu dźwiękowego, choć wymaga to znacznego poziomu wiedzy, dobrego słuchu lub specjalnego programu komputerowego i mikrofonu przyzwoitej jakości. W najprostszej wersji badania ułożona na palcu złota moneta, uderzona następnie metalowym narzędziem powinna wydawać dźwięk przez około 5-6 sekund. Dźwięk wydawany przez złoto jest dość charakterystyczny i łatwy do rozpoznania.

Pole magnetyczne

Obecnie w sposób profesjonalny złote monety bada się przy pomocą urządzeń weryfikujących siłę odziaływania pola magnetycznego. Złoto reaguje na nie zupełnie inaczej niż inne metale. Metoda jest bardzo skuteczna, lecz jednocześnie droga, co wynika z wysokiej ceny urządzenia. W tańszej wersji sprawdzenie kruszcu, z którego wykonany jest numizmat można przeprowadzić za pomocą dwóch magnesów neodymowych. Monety kolekcjonerskie wykonane z czystego złota nie reagują na pole elektromagnetyczne, z związku z czym postawione na rancie powinny ustawić się do magnesów prostopadle.

Skarbnica Narodowa

Nie warto korzystać z cieczy probierczej

Skutecznym sposobem weryfikacji autentyczności złotych monet jest również zanurzenie ich w cieczy probierczej. Problem w tym, że proces pozostawia na monetach trwałe ślady, dlatego nie warto w ten sposób ich niszczyć, a jednocześnie obniżać wartości.

Pomoc eksperta

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z numizmatyką lub nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i narzędziami do przeprowadzenia jednego z wymienionych wcześniej testów, warto poprosić o pomoc zaufaną osobę, dla której monety kolekcjonerskie są chlebem powszednim. W Polsce nie brakuje pasjonatów numizmatyki i ekspertów w tej dziedzinie.

Kupowanie monet kolekcjonerskich od wiarygodnych instytucji

Wartościową wskazówką dla kolekcjonerów, którzy nie chcą paść ofiarą oszustwa, a jednocześnie nie czują się ekspertami w ocenianiu autentyczności monet kolekcjonerskich jest kupowanie numizmatów wyłącznie z pewnego źródła. Instytucje cieszące się wysoką renomą nie pozwolą sobie na zaniedbania, a tym bardziej na świadomy handel falsyfikatami, dlatego kupowanie monet kolekcjonerskich w ten sposób nie jest obarczone ryzykiem.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt