Hołd dla Matki Bożej Kalwaryjskiej na monecie z czystego srebra

Najwyższym wyróżnieniem, nadawanym przez głowę Kościoła katolickiego, było wręczenie złotej róży – odznaczenia będącego symbolem najwyższego szacunku i uznania ze strony Ojca Świętego. Polska została obdarowana dwunastoma statuetkami, a pierwsza z nich została ofiarowana nam przez papieża Eugeniusza IV. Była ona uhonorowaniem dla poległego pod Warną króla Władysława Warneńczyka oraz jego brata, króla Kazimierza IV. Z tuzina Polskich statuetek niestety zostały zachowane tylko dwie, a reszta skradziona i najprawdopodobniej przetopiona. Upamiętnieniem najwyższego wyróżnienia papieskiego jest unikatowa srebrna moneta z wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej i Złotą Różą.

Zlecenie papieskie

W 1049 roku pojawiły się pierwsze wzmianki o złotej róży, a jej zleceniodawcą był święty Leon IX. Statuetka o wadze dwóch rzymskich uncji, co roku, na osiem dni przed czwartą niedzielą postu, zwaną Leatare, miała być wysyłana do Lateranu. Przybycie papieża wraz ze statuetką róży w dłoni był radośnie wyczekiwany przez tłumy. Kwiat miał być odniesieniem do cierpienia jakie przeżył Chrystus, co było podkreślane przez Ojca Świętego podczas kazania. Pierwsza ceremonia, która odbyła się bezpośrednio w Pałacu na Lateranie, miała miejsce dopiero w 1376 roku. Następnym przełomem było przeznaczenie na ten cel Sali Parametrów w połowie XV wieku. Niestety w związku z reformami liturgicznymi drugiej połowy XX wieku tradycja zaniknęła.

Sanktuarium Maryjne Loretto otrzymało największą ilość papieskich nagród. Złota róża była przyznawana osobom koronowanym. Wyjątkiem jest Mary Caldwell, która została uhonorowana tym odznaczeniem przez papieża Leona XIII w wyrazach wdzięczności za ufundowanie Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie.

W czasie sprawowania władzy nad kościołem, Jan Paweł II wręczył niewiele wyróżnień. W Polsce zostały przyznane dwie: Klasztorowi Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w 1979 roku jako hołd dla Matki Boskiej Częstochowskiej oraz w 1987 roku dla Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.  Statuetka była ofiarowana, przez Ojca Świętego, Matce Bożej Kalwaryjskiej podczas jego III pielgrzymki do ojczyzny. Ikona, przedstawia jej postać w czułym uścisku z małym Jezusem. Koronacja Kalwaryjskiej Matki odbyła się w 1887 roku. Przed uroczystością jej suknia została specjalnie ozdobiona przez krakowskie felicjanki.

matka-boska-kalwaryjskaZobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Cud Matki Boskiej Kalwaryjskiej

W 1641 roku zaobserwowano krwawe łzy spływające po policzkach Madonny. Po tym wydarzeniu ikona została podarowana zakonnikom, a zjawisko zostało uznane za cud. Anomalia jaka ma związek z tą ikona oraz papieska złota róża przyczyniły się do tego, że Kalwaria Zebrzydowska została jednym z głównych miejsc kultu maryjnego.

matka-boska-kalwaryjska-pudelkoZobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Srebrna moneta gratką dla kolekcjonerów

Moneta z czystego srebra, na której widnieje Matka Boża Kalwaryjska oraz złota róża papieska wykonana jest ze srebra o najwyższej próbie (Ag 999/1000). Aby podkreślić rangę tego odznaczenia, ornament z kwiatem został uszlachetniony 24-karatowym złotem. Srebrna moneta o wadze aż dwóch uncji została wybita w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym. Tych unikatowych srebrnych monet powstało jedynie 2000 egzemplarzy. Tylko 2000 kolekcjonerów będzie mogło zdobyć tę ściśle limitowaną, srebrną monetę upamiętniającą Papieską Złotą Różę złożoną w hołdzie Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt