Historia monet, które zostały odnalezione na prywatnej budowie we Włoszech

Złote, medale, srebrne medale, srebrne monety i inne numizmaty z cennego kruszcu od zawsze działały na ludzką wyobraźnię. Któż z nas w dzieciństwie nie marzył o odnalezieniu cennego skarbu? Wbrew pozorom takie znaleziska są w XXI wieku całkowicie możliwe, choć zwykle dochodzi do nich przypadkiem. Tak też stało się niedawno w miejscowości Como we Włoszech, gdzie pracownicy budowlani natknęli się na monety pochodzące z czasów Cesarstwa Rzymskiego! W dodatku odkrycie okazało się naprawdę imponujące.

Złote monety z czasów rzymskich znalezione w Como

Niecodziennie na terenie budowy dochodzi do przełomowych odkryć archeologicznych w postaci monet, chociaż podobne przypadki zna już światowa i polska numizmatyka. Takie szczęście mieli pracownicy, prowadząc budowę luksusowej wilii w miejscowości Como we Włoszech. Najpierw znalazca dostrzegł gliniane naczynie, nieco przypominające imbryk. Po zajrzeniu do środka od razu spostrzegł, że wewnątrz spoczywało złoto. Wśród ukrytych w naczyniu przedmiotów znalazła się między innymi sztabka złota i kilka innych przedmiotów, ale przede wszystkim około 300 złotych monet. Prace zostały oczywiście wstrzymane, a na miejsce budowy wkrótce przybyli archeolodzy, którzy rozpoczęli badanie skarbu.

Co dokładnie zawiera znalezisko?

Jak się okazało, znalezione na budowie złote monety to rzymskie solidy ważące po prawie 4 gramy każdy. Monety były bite i używane terenie cesarstwa w VI i V wieku naszej ery. 300 monet, które odnaleziono w naczyniu waży w sumie około 1,2 kilograma, jednak od wartości kruszcu, w tym przypadku znacznie ważniejsza jest wartość kolekcjonerska i historyczna skarbu. Numizmaty pochodzą z czasów panowania trzech cesarzy – Flawiusza Honoriusza, Walentyniana Trzeciego oraz Libiusza Sewera. Włoskie prawo przewiduje jednak, że znalazca, a także właściciel działki, na której prowadzona była budowa także zyskają na znalezisku. Prawdopodobnie do każdego z nich powinno trafić 25% wartości skarbu, co na przykład nie byłoby możliwe w Polsce. Wedle pierwszych szacunków, solidy mogą być warte więcej niż milion euro.

Skąd pochodziły złote monety?

Otwartą kwestią pozostaje fakt, skąd w naczyniu wziął się taki skarb i czemu miał służyć? W tym momencie można postawić przynajmniej kilka hipotez. W pobliżu terenu budowy było zlokalizowane dawne rzymskie forum. Monety stanowiły być może depozyt bankowy. Wedle innej teorii chodziło o sfinansowanie wyprawy wojennej lub zapłatę żołdu legionistom. Być może bardziej dokładne badania pozwolą rozwikłać tę zagadkę. Najciekawszy w całej historii może wydać się fakt, że archeolodzy wezwani na miejsc zamknęli trwającą budowę uważając, że prawdopodobnie w pobliżu znalezienia skarbu, może kryć się znacznie więcej eksponatów pochodzących z tej samej epoki. Czas pokaże, czy wkrótce w Como dojdzie do odnalezienie kolejnych interesujących numizmatów z czasów Cesarstwa Rzymskiego.