Biuletyn numizmatyczny – dlaczego warto go czytać?

Biuletyn Numizmatyczny to czasopismo numizmatyczne wydawane w Polsce co kwartał od 1965 roku. Oprócz niego na polskim rynku można znaleźć też inne tytuły poświęcone numizmatyce, jak również liczne strony internetowe.

Numizmatyka

Numizmatyka, jako nauka zajmująca się badaniem monet, banknotów oraz innych wartościowych znaków pieniężnych, jest niezwykle ciekawa i bada je pod kątem technicznym, historycznym oraz estetycznym. Numizmatyka to także pojęcie związane z polityką monetarną, a więc z obiegiem pieniądza, polityką emisyjną, systemami monetarnymi etc.

Polska numizmatyka zajmuje się kolekcjonowaniem i klasyfikowaniem monet, datowaniem monet oraz ustalaniem kręgu ich użytkowników.

Kolekcjonowanie

Kolekcjonowanie numizmatów i banknotów, podobnie jak znaczków czy dzieł sztuki, to ciekawe hobby. Z kolekcjonowaniem wiąże się jednak konieczność zdobywania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów. Aby wiedzieć, które złote monety mają największą wartość historyczną i pieniężną, aby rozpoznać wartościowe monety numizmatyczne, aby trafnie zbierać monety kolekcjonerskie trzeba się cały czas uczyć. Pomaga w tym lektura biuletynu numizmatycznego.

Interesujące tematy

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne wydając wspomniany Biuletyn Numizmatyczny porusza tematy związane z najnowszymi znaleziskami, z historią monet i banknotów z Polski i ze świata, ruchem numizmatycznym. Nie brakuje też licznych artykułów, w których rolę główną odgrywają srebrne i złote medale, banknoty o różnych nominałach, monety zastępcze, historia mennictwa, srebrne monety z dawnych epok i wiele więcej. Można się też dowiedzieć co nieco o fałszerstwach monet, o replikach i wszystkim tym, co powinien wiedzieć każdy kolekcjoner monet.

Dla kogo biuletyn?

Każdy, kogo interesuje historia numizmatyki, sposoby przechowywania monet, metody czyszczenia monet, wskazówki dotyczące stanu zachowania monet, a także szeroko pojęta historia powinien sięgać po Biuletyn Numizmatyczny lub inne czasopisma fachowe polskie i zagraniczne. Można w nich znaleźć także wskazówki dotyczące zakupu monet, zaproszenia na ważne wydarzenia, informacje o targach staroci, o spotkaniach kolekcjonerów, o aukcjach i innych interesujących sprawach związanych z numizmatyką. Materiały te zainteresują zarówno początkujących kolekcjonerów, jak i osoby, które mają bardzo szeroką wiedzę z tej dziedziny.

ABC Kolekcjonera

Jeśli zastajesz sobie pytania od czego i jak zacząć kolekcjonowanie monet, jeśli nie wiesz jak ustalić wartość monet, jeśli masz ciekawe monety i nie wiesz nic o ich historii, to są to doskonałe powody do tego by sięgnąć po Biuletyn Numizmatyczny i poszerzyć swoją wiedzę. Warto też czytać materiały na licznych stronach internetowych oraz wymieniać doświadczenia z innymi kolekcjonerami.