Akcesoria, które powinien mieć każdy początkujący numizmatyk

Entuzjaści numizmatyki przeważnie zaczynają swoją przygodę z nią od odziedziczenia po kimś zbiorów, od znalezienia jakiejś monety albo od zakupu jednego, wyjątkowo interesującego numizmatu. Nie zawsze posiadają na samym początku swojej przygody wiedzę o tym, co jest im potrzebne do kultywowania swojego hobby i korzystając z internetowych poradników kupują cały arsenał zupełnie niepotrzebnych im rzeczy. Jakie akcesoria w takim razie powinien mieć początkujący numizmatyk, aby móc się rozwijać i odpowiednio dbać o monety?

Rękawiczki – absolutna podstawa

Absolutnie podstawowym akcesorium, które należy posiadać to rękawiczki. Nie powinno się dotykać monet gołymi rękoma. Odciski palców nie mogą być bowiem usunięte bezinwazyjnie – nawet pocieranie najdelikatniejszymi tkaninami sprawia, że na powierzchni monety pozostają mikrorysy. Późniejsze próby ich wyczyszczenia mogą skończyć się uszkodzeniem numizmatu, dlatego warto zainwestować w bawełniane rękawiczki numizmatyczne.

Akcesoria do przechowywania

Wybór akcesoriów do przechowywania jest ogromny. Możemy przechowywać monety w pudełkach, kapsułach, kuferkach czy klaserach. Na co należy zwrócić uwagę i w co zainwestować na samym początku swojej przygody z numizmatyką?

Wielu początkujących pasjonatów numizmatyki wybiera na samym początku album. Warto jednak rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem nie byłby zakup kapsuł i przechowywanie ich w pudełku lub innym bezpiecznym miejscu.

Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie? Na samym początku, gdy nasza kolekcja nie jest jeszcze zbyt liczna, często wyciągamy monety i przyglądamy im się. Regularne ich wyciąganie z klasera może być problematyczne. Natomiast przezroczyste tworzywo, z którego wykonane są kapsuły pozwala obejrzeć monetę z każdej strony. Jednocześnie kapsuła cały czas izoluje numizmat i chroni jego delikatną powierzchnię.  .

Jeżeli jednak zdecydujesz się na klaser pamiętaj, że musi być on naprawdę dobrej jakości, aby w odpowiedni sposób chronił Twoje numizmaty przed zniszczeniem. Nie warto w tym wypadku przesadnie oszczędzać.

Lupa – ważne narzędzie

Posiadanie lupy numizmatycznej jest bardzo ważne. Nie chodzi tutaj o bezpieczeństwo numizmatu, tak jak w przypadku rękawiczek, ale o to, że dzięki lupie mamy możliwość  przyjrzeć się monecie i jej szczegółom. Widzimy każdą rysę, każdy detal wykonania, zauważamy elementy wpływające na ogólną estetykę, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Poprawia to naszą wiedzę zarówno o tym konkretnym numizmacie, jak i o technologii w której został wykonany.

Jaką lupę wybrać? Na początek wybierz prostą klasyczną lupę numizmatyczną o szkle bardzo dobrej jakości i klasycznym designie. Doskonałym wyborem będzie ta lupa: https://www.skarbnicanarodowa.pl/akcesoria/lupa-numizmatyczna

Akcesoria przydatne

Do akcesoriów przydatnych, ale nie niezbędnych na samym początku przygody z numizmatyką możemy zaliczyć suwmiarki i wagi. Są one bardzo przydatne, ale bez wątpienia można odłożyć ich zakup na później, gdy będziesz mieć już stu procentową pewność, że numizmatyka jest czymś, co Cię naprawdę fascynuje. Dodatkowo, na samym początku, zamiast inwestować w bardzo drogie akcesoria, lepiej jest inwestować w kolejne perełki do kolekcji.