Międzynarodowy plebiscyt na siedem cudów przyrody pozwolił wyłonić najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe miejsca na naszej planecie. Ponad 500 milionów osób oddało swoje głosy na najbardziej fenomenalne spośród dzieł matki natury. Zwycięzcą konkursu został Las Deszczowy Amazonii – symbol potęgi przyrody, stanowiący najbogatszy gatunkowo obszar na Ziemi. Wśród wyróżnionej siódemki znalazły się także: koreańska wyspa Jeju, Góra Stołowa w RPA, filipińska podziemna rzeka Puerto Princesa, wodospad Iguazu, Park Komodo na zachodnim Pacyfiku oraz wietnamska zatoka Halong Bay. Wszyscy laureaci zostali uwiecznieni na wyjątkowych srebrnych monetach.
Pierwsze miejsce przypadło Amazonii. Na jej terenie znajduje się ponad połowa wszystkich lasów deszczowych Ziemi, a tutejsza bioróżnorodność jest większa niż gdziekolwiek indziej. Według szacunków naukowców nawet jeden na dziesięć znanych gatunków żyje właśnie w Puszczy Amazońskiej. Ten ogromny region znajduje się na kontynencie południowoamerykańskim, w dorzeczu Amazonki na obszarze aż dziewięciu państw i zajmuje powierzchnię 5,5 miliona kilometrów kwadratowych!
Na liście laureatów znalazła się także wyspa Jeju – południowokoreańskie królestwo wulkanów. Najwyższym szczytem wyspy, a zarazem całego kraju, jest wulkan Halla-san, wybijający się na wysokość 1950 metrów nad poziomem morza. Wraz z otaczającymi go 360 innymi wulkanami tworzy prawdziwie spektakularny krajobraz. Na wyspie znajduje się także wodospad wpadający bezpośrednio do Oceanu Spokojnego, będący fenomenem na skalę światową.
Góra Stołowa to chyba najbardziej rozpoznawalny symbol Kapsztadu. Znajduje się w łańcuchu górskim Przylądka Dobrej Nadziei. Jej imponujący obszar obejmuje aż 65 kilometrów kwadratowych, a płaski wierzchołek ma powierzchnię 3 kilometrów kwadratowych. Po obu jego stronach znajdują się charakterystyczne formacje skalne zwane Diablim Szczytem oraz Głową Lwa. Góra ta jest uważana za najmniejsze królestwo kwiatowe Ziemi, znaczną jej część porasta fynbos – formacja roślinna charakterystyczna dla południowo-zachodniego wybrzeża kontynentu. Składają się na nią różne gatunki rześci, srebrników, wrzośców i pelargonii.
Innym cudem natury, który znalazł się na liście, jest podziemna rzeka Puerto Princesa na filipińskiej wyspie Palavan, będąca jedną z najdłuższych tego typu rzek na świecie. W latach 90. XX wieku utworzono wokół niej park narodowy, który w grudniu 1999 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Teren, przez który przepływa, zbudowany jest ze skał wapiennych, w których dochodzi do intensywnych zjawisk krasowych. To właśnie one utworzyły niezwykle zróżnicowaną, zapierającą dech w piersiach rzeźbę. O istnieniu potężnej podziemnej rzeki ukrytej głęboko w górach lokalne plemiona wiedziały już w starożytności. Mieszkańcy wierzyli jednak, że jaskinie zamieszkują duchy, dlatego nigdy nie odważyli się do nich wchodzić.
Wodospad Iguazu to kolejna południowoamerykańska pozycja na liście. Znalazł się na niej nieprzypadkowo – nazywany jest wodospadem wodospadów. Składa się z 275 kaskad, z których najwyższa, zwana Diabelską Gardzielą, sięga aż 82 metrów. Co ciekawe, Iguazu mieści się na terytorium dwóch państw – w 80% na obszarze Argentyny, a w pozostałych 20% w Brazylii. Granica przebiega dokładnie przez Diabelską Gardziel. Pod względem ilości wody, która spada jego kaskadami, Iguazu zajmuje szóstą pozycję wśród wszystkich wodospadów na świecie – średni przepływ to aż 1756 metrów sześciennych na sekundę!
W należącym do Indonezji archipelagu Małych Wysp Sundajskich na Oceanie Spokojnym znajduje się Komodo. Wyspa ta jest znana na całym świecie ze względu na swoich wyjątkowych mieszkańców – największe żyjące jaszczurki – warany z Komodo. Ich osobniki mogą osiągać długość ponad trzech metrów i ważyć do 90 kilogramów. Szerokie szczęki tych gadów uzbrojone są w 60 ostrych zębów, a machnięcie ogonem może powalić kilkakrotnie większe zwierzę. Nic więc dziwnego, że dawne szlaki handlowe omijały rejon wyspy – żeglarze bali się zbliżać do owianego legendą miejsca zamieszkiwanego przez smoki. Dziś jest wręcz odwrotnie – obecność wielkich gadów przyciąga na Komodo tłumy turystów.
Kolejnym wyspiarskim miejscem na liście siedmiu cudów natury jest wietnamska zatoka Halong Bay. Położona w północnej części kraju w pobliżu miasta Ha Long, zajmuje powierzchnię aż 1500 kilometrów kwadratowych. Po zatoce rozsianych jest około 1960 wysp, spośród których większość przybiera kształt iglic wystających ponad powierzchnię wody. Te wyjątkowe formacje zbudowane są ze skał wapiennych, które sprzyjają tworzeniu się licznych jaskiń i grot. Także fauna i flora zatoki zapiera dech w piersiach. Porastające wyspy lasy deszczowe są domem licznych gatunków roślin i zwierząt. Od 1994 roku zatoka znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wszystkie te wyjątkowe miejsca zostały uwiecznione na srebrnych monetach, o imponujących wymiarach 27 na 47 milimetrów. Twórcom monet udało się odwzorować piękno siedmiu cudów natury z fotograficzną dokładnością. Kolorowe rewersy powstały z wykorzystaniem miękkiego, gładkiego stempla. Monety zostały wybite w najwyższej jakości menniczej, w szlachetnym srebrze próby 925/1000. Niska limitacja edycji czyni te numizmaty jeszcze cenniejszymi dla kolekcjonerów.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: