Rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy hucznie. To właśnie w listopadzie 1918 roku, po 123 latach niewoli nasza ojczyzna powróciła na mapę świata. Droga ku odzyskaniu niepodległości była długa i okupiona ofiarą wielu osób. Dlatego święto 11 listopada, szczególnie w tym jubileuszowym roku, warto uczcić. Jak? Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po numizmaty kolekcjonerskie, które specjalnie na tę okazję przygotowała Skarbnica Narodowa.
Ekskluzywne monety kolekcjonerskie są wydawane przez najlepsze mennice na świecie wyłącznie z wyjątkowych okazji. Jedną z nich jest właśnie stulecie odzyskania niepodległości. Dlatego na rynku numizmatycznym pojawiły się zupełnie wyjątkowe srebrne monety, jak również srebrne medale i inne wyroby z motywami powiązanymi z historycznymi wydarzeniami przed wieku. Jest z czego wybierać. Ale uwaga! Popularność tych numizmatów kolekcjonerskich jest bardzo duża. Jeśli więc chcesz zdążyć je kupić niemal prosto od emitenta, musisz się pospieszyć.
Jakie monety i medale kolekcjonerskie na 100-lecie niepodległości warto zamówić?
Kolekcja przygotowana w tę wyjątkową rocznicę jest bogata i bardzo kreatywna. Znalazły się w niej zarówno pojedyncze monety i medale, jak też przepięknie zdobione zestawy. Uwagę zwracają przede wszystkim dwie propozycje.
Pierwszy to seria czterech srebrnych medali z motywem Polonii. Ta postać jest personifikacją naszego narodu – jego historii i osiągnięć. Charakterystyczna sylwetka kobiety z gałązką oliwną w dłoni i tarczą z narodowym godłem w drugiej przywołuje na myśl czasy Królestwa Polskiego, a później II Rzeczypospolitej. To przepiękny symbol niepodległości.
Opisana kolekcja prezentuje tę wyjątkową postać w czterech odsłonach – każdy z medali wykonano inną techniką. Zostały wybite:
- stemplem lustrzanym,
- odwróconym stemplem lustrzanym,
- przy zastosowaniu tampondruku, który pozwolił uzyskać piękne biało-czerwone barwy narodowe,
- metodą selektywnego platerowania czystym złotem.
Uwaga! Powstało jedynie 500 zestawów tych medali, a w sprzedaży dostępne są już ostatnie sztuki!
Drugi ciekawy produkt to seria medali inspirowanych trzema polskimi pieśniami narodowymi: w zestawie uwieczniono „Mazurek Dąbrowskiego”, a więc hymn Polski, a także „Rotę”, która odegrała ogromną rolę w czasie zaborów, jak również „Bogurodzicę” – jeden z pierwszych zabytków literackich w języku polskim pochodzący z czasów średniowiecza. Te srebrne medale zostały wykonane przy pomocy stempli lustrzanych, co gwarantuje ich najwyższą jakość menniczą. Powstało jedynie 1000 takich zestawów, a dostępnych w bezpośredniej sprzedaży pozostało kilka. Trzeba się zatem pospieszyć, aby włączyć jeden z nich do własnej kolekcji numizmatycznej.
Jak widać, polska numizmatyka w wyjątkowy sposób uczciła 100-lecie niepodległości Polski. Warto także przyjrzeć się innym wyrobom menniczym, takim jak np. złote medale okolicznościowe czy monety uwieczniające dzieła sztuki. Zainspirują i zachwycą nie tylko tych, dla których numizmatyka jest największą pasją.