10 wyjątkowych medali na 100-lecie Niepodległości

Już w przyszłym roku Polacy będą świętować wyjątkowy jubileusz – 11 listopada 2018 roku minie równo 100 lat od symbolicznej daty odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia 1918 roku został bowiem podpisany rozejm w Compiègne kończący I wojnę światową, a przybyłemu dzień wcześniej do Warszawy Józefowi Piłsudskiemu Rada Regencyjna przekazała zwierzchnią władzę nad wojskiem. Tego dnia polski naród ostatecznie uświadomił sobie, że spełniło się marzenie trzech pokoleń – ich ojczyzna powróciła na mapę Europy po ponad stu latach zaborów. Z okazji tej okrągłej rocznicy Skarbnica Narodowa wyemitowała medal „Odzyskanie Niepodległości”, otwierający kolekcję dziesięciu wyjątkowych złotych numizmatów „10 Dekad Niepodległości”.

Każdy medal w serii odpowiada jednej dekadzie polskiej historii, począwszy od lat 1911-1920. Zaprezentowane na nich zostały przełomowe wydarzenia, które miały wpływ na kształt obecnej polskiej demokracji. W kolekcji uhonorowano między innymi: budowę państwowości w dwudziestoleciu międzywojennym, Polskie Państwo Podziemne, czy tryumf „Solidarności”.

Skarbnica Narodowa

Seria numizmatów została zaprojektowana przez dwoje wybitnych polskich artystów, Roussanę i Andrzeja Nowakowskich. Pierwszy z medali swoją estetyką nawiązuje do modernizmu – nurtu, który dominował w sztuce XX wieku. Awers przedstawia wizerunek ułana Legionów Polskich – formacji, której początek dała Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego. Odegrała ona niezwykle istotną rolę w walkach o niepodległość podczas I wojny światowej. Po lewej stronie medalu ukazany został portret Marszałka z profilu, z prawej natomiast rozpostarty sztandar wolnej Polski. Na górze awersu umieszczono daty 1911-1920, na dole napis „Odzyskanie Niepodległości”. Rewers medalu ukazuje kontury granic Polski – zarówno tych współczesnych, jak i z czasów 20-lecia międzywojennego. Na tle zarysu granic widnieje sylwetka Orła Białego w koronie, na dole rewersu umieszczono inskrypcję „Dziesięć Dekad Niepodległości”.

Wszystkie medale z serii wykonano z cennego, 14-karatowego złota próby 585/1000. Zostały wybite w najwyższej jakości menniczej – stemplu lustrzanym. Serię objęto ścisłą limitacją – na całym świecie wyemitowanych zostanie jedynie 1918 egzemplarzy. Do każdej kolekcji dołączone zostanie eleganckie drewniane pudełko. Interesującym bonusem będzie także książka „Józef Piłsudski – wszystko dla Niepodległości”.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt