Zbieranie medali i odznaczeń – czy to nadal jest numizmatyka

Złote, srebrne, platynowe… metalowe krążki, które mają wartość kolekcjonerską, są wykonywane z różnych stopów. Różnią się  jednak nie tylko designem czy klasą kruszcu wykorzystanego do produkcji, ale także pełnioną funkcję. Czym innym są monety, a czym innym medale i odznaczenia. Skoro tak, to czy zbieranie tych drugich nadal jest numizmatyką? Zobacz!

 

Czy medale i odznaczenia to numizmaty?

Numizmatyka to dziedzina, która jest bezpośrednio związana – jak sama nazwa wskazuje – z kolekcjonowaniem numizmatów. Warto więc zadać sobie podstawowe pytanie: czy medale i odznaczenia to numizmaty?

Numizmaty są definiowane jako dawne monety lub medale, które mają wartość kolekcjonerską. Jednak trzeba pamiętać o tym, że medal to pojęcie, które ma kilka zastosowań.

  • Istnieją medale, które są bite przez mennice, aby uczcić konkretne święta, rocznice, wydarzenia lub postaci. Są określane mianem kolekcjonerskich.
  • Pojawiają się medale wręczane jako nagrody w rozmaitych konkursach, w szczególności sportowych, z medalami olimpijskimi na czele.
  • Wyróżnia się odznaczenia wojskowe, które także mogą przyjąć formę medalu. Takie medale są orderami, a więc odznakami wręczanymi za określone zasługi, najczęściej na rzecz państwa. Odznaki orderowe mogą jednak przyjąć wiele innych kształtów i form – np. krzyża, wstęgi, baretki, gwiazdy orderowej, łańcucha czy rozetki. A te elementy nie mają już wiele wspólnego z numizmatami.

Dlatego można powiedzieć, że istnieją medale, które są numizmatami, ale nie każdy z nich można zaliczyć do tej klasy. Nie będą nimi np. krążki wręczane uczestnikom lokalnych zawodów biegowych czy wręczane jako wyróżnienia wojskowe. Te drugie można za to zaliczyć w poczet militariów.

Numizmatyka a militarystyka – czym się różnią?

Jak zatem widać, medale i odznaczenia to artefakty, które przynależą częściej do klasy militariów niż numizmatów. Podlegają więc zazwyczaj nie numizmatyce, a militarystyce.

Czym różnią się te dwie dziedziny? Numizmatyka koncentruje się na monetach, a także medalach, ale najczęściej mających postać metalowego krążka. Przedmiotem jej uwagi są przede wszystkim te kolekcjonerskie, bite przez mennice.

Za to militarystyka jest działem o znacznie szerszym polu zainteresowań. Obejmuje ono wszelkie artefakty, które mają wojskowe pochodzenie. Mogą to być zarówno odznaczenia przyznawane żołnierzom, jak też dawna broń, elementy wyposażenia wojska, umundurowanie itp.

Co łączy ze sobą militarystykę i numizmatykę?

Między obiema dziedzinami jest sporo różnic, ale… istnieje jedno zasadnicze podobieństwo: obie są zanurzone w przeszłości i przywiązują ogromną wagę do historii czasów dawnych. Poznają ją przez zwykłe-niezwykłe przedmioty. Takie, które dawniej stanowiły zwykłe obiekty użytkowe, a dzisiaj są przedmiotami opowiadającymi nam o życiu w przeszłości, a także te o potężnym ładunku symbolicznym.

To dlatego spora grupa numizmatyków interesuje się również militariami, a militaryści sięgają do historii pieniądza. Warto zatem przyjrzeć się bliżej obu tym pasjom nieco bliżej i… być może połączyć je w ramach jednego hobby? Decyzja należy do Ciebie!

Numizmatyka: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka