Zabytki architektoniczne na niezwykłych monetach okolicznościowych

Jedną z takich wyjątkowych okazji dla kolekcjonerów zainteresowanych architekturą są złote monety z zabytkami architektonicznymi, oferowane do nabycia w Skarbnicy Narodowej.

Bez względu na to czy zazwyczaj kolekcjonujemy srebrne monety czy srebrne medale, kiedy pojawiają się monety, przedstawiające wyjątkową serię na dany temat warto się nią zainteresować. Złote monety to marzenie prawie każdego, kto pasjonuje się numizmatyką, szczególnie jeśli upamiętniają wyjątkowe miejsca, budowle czy okazy. Jeśli dodatkowo uzupełnimy je o złote medale będziemy właścicielami niezwykłego zbioru, który z przyjemnością będziemy za każdym razem oglądać. Tym razem chodzi o monety, przedstawiające znane zabytki architektoniczne. Posiadając taką serię możemy snuć opowieści o historii wielu ciekawych miejsc.

Wszystkie monety kolekcjonerskie z serii zostały wykonane z czystego złota próby 999/1000. Ich emitentami są m.in. Republika Senegalu i Republika Czadu. Monety wybito w najwyższej jakości menniczej, czyli stemplem lustrzanym.  Średnica każdej z nich to 13,92 mm, która jest najbardziej poszukiwana przez kolekcjonerów. Na rewersie zobaczymy, m. in. Pałac Buckingham, most Rialto czy Stare Miasto w Warszawie. Do każdej monety zakupionej w Skarbnicy Narodowej dołączony jest Certyfikat Autentyczności, który potwierdza specyfikację oraz welurowy woreczek do bezpiecznego przechowywania.

 

Co znajdziemy na rewersie?

Przedstawione na rewersach budowle odgrywają bardzo ważną rolę historyczną. Jedna z nich to Pałac Buckingham, czyli oficjalna londyńska rezydencja brytyjskich monarchów. Ta budowla ma 77 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej, w tym 19 sal reprezentacyjnych, 52 sypialnie, 78 łazienek, 188 pokoi dla obsługi i 92 biura. Moneta jej poświęcona została wybita w 2018 roku, a na awersie ma  herb Republiki Czadu. Z 2018 roku pochodzi również moneta przedstawiająca Stare Miasto z Zamkiem Królewskim w Warszawie W 1980 roku warszawska starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na monecie obok Starówki widnieje Zamek Królewski oraz Kolumna Zygmunta III Wazy. Na awersie zobaczymy herb Republiki Senegalu. Trzecia moneta z 2018 roku przedstawia katedrę Santa Maria de la Regla w hiszpańskim mieście León. Budowla posiada dwie różniące się od siebie wieże. Na awersie wybito herb Republiki Konga.

Na monetach z 2016 roku widnieje, m. in.: Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (Basilique Sacré Coeur) wybudowana  na szczycie wzgórza Montmartre we Francji, której budowa trwała przeszło 40 lat. Na awersie umieszczono herb Wybrzeża Kości Słoniowej. Kolejna moneta  przedstawia amerykańską bazę Pearl Harbor. Na awersie herb Republiki Czadu. Wśród złotych monet z 2016 roku znajdziemy także archikatedrę pod wezwaniem Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w niemieckiej Kolonii, która jest  najwyższa katolicką świątynią na świecie. Na awersie także widnieje herb Republiki Czadu. Ostatnia z serii moneta przedstawia słynny wenecki most Rialto. To najstarszy, a przez wiele lat  jedyny, most w Wenecji. Znajduje się na słynnym Canal Grande. Ma długość 28,8 i wysokość 7,32 metra. Na awersie natomiast znajdziemy herb Republiki Gwinei.