Wpływ popkultury na numizmatykę, czyli monety z kultowymi postaciami z filmów i bajek

W monetach od zarania dziejów, niczym w zwierciadle, odbija się nasza kultura. Zarówno na awersach, jak i rewersach od zawsze pojawiały się wizerunki władców, ale też znaki, który niosły za sobą ogromny ładunek symboliczny. Nie inaczej jest dzisiaj – zwłaszcza, gdy spojrzy się na monety kolekcjonerskie. Na najciekawszych numizmatach tego rodzaju pojawiają się nie tylko postaci ze świata sportu, wielcy władcy czy naukowcy. Jest też na nich miejsce na kultowych bohaterów świata popkultury! 

Chociaż na monetach obiegowych trudno szukać wyraźnych odniesień do popkultury (choć Wolfgang Amadeusz Mozart, który zdobi awers austriackiej monety 1 euro zapewne należał do jej awangardy, ale… w XVIII wieku!), powstaje wiele serii kolekcjonerskich odnoszących się bezpośrednio nie tylko do świata muzyki, ale również filmu, a nawet bajek. To nie lada gratka nie tylko dla fanów numizmatyki sensu stricto, ale również dla kinomaniaków czy zapalonych fanów świata literatury. Właśnie dlatego takie okazy są chętnie kupowane nie tylko przez osoby kolekcjonujące monety, ale także na prezent dla miłośników określonej serii filmowej czy literackiej.

Oto więc przegląd najciekawszych projektów monet inspirowanych światem popkultury. Zobacz, czy znałeś je wszystkie!

Wiedźmin – monety Mennicy Gdańskiej

Zacznijmy od rynku lokalnego, ponieważ czeka na nim prawdziwa perełka, i to podwójna! Po pierwsze, nasz najważniejszy „popkulturowy produkt eksportowy”, czyli fenomenalna seria powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie oraz przygotowana na jej podstawie gra komputerowa, która podbiła świat. Teraz pojawiła się również bardzo dobrze przyjęta ekranizacja tej historii fantasy, przygotowana przez Netflix. A skoro tak, nie mogło też zabraknąć monet kolekcjonerskich inspirowanych Wiedźminem! Przygotowała je mennica gdańska, we współpracy z samym pisarzem i trzeba przyznać, to wyjątkowo unikatowe projekty! Na razie do sprzedaży trafiły dwie monety srebrne, inspirowane powieścią „Ostatnie życzenie” – z wstawkami 3D i antycznym wykończeniu. Uwaga! Seria jest limitowana – wybito po 2000 egzemplarzy każdej z nich.

Harry Potter – monety Royal Mint Office

Harry’ego Pottera nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Niepozorny okularnik, który w rzeczywistości jest potężnym czarodziejem, pokonującym Voldemorta na stałe wpisał do kanonów kultury. Nie sposób dziwić się, że The Royal Mint – brytyjska mennica narodowa – wydała serię medali kolekcjonerskich inspirowaną tą serią książek i filmów. Cieszą się popularnością na całym świecie.

Star Trek, Superman (moneta-figurka) – Mennica Kanadyjska

Mennica Kanadyjska jest znana z wyjątkowych projektów. Nie inaczej było w przypadku tworzenia monet kolekcjonerskich z serii Star Trek (z tą o kształcie stacji kosmicznej „Deep Space Nine” na czele!), a przede wszystkim tej z wizerunkiem Supermana, który niejako „wynurza” się z jej awersu – do postaci figurki. To trzeba zobaczyć!

Bohaterowie DC Comics, Disneya – monety Mennicy Nowej Zelandii

Mennica Nowej Zelandii jest znana z niesamowitej kreatywności. To tu powstała m.in. moneta w kształcie maski Darth Vadera ze Star Wars, a także moc monet inspirowanych komiksowym (i filmowym) uniwersum DC Comics czy kultowym brytyjskim serialem Doctor Who.

Kultowe filmy: Przeminęło z wiatrem, Obcy, Czarnoksiężnik z krainy Oz – Perth Mint

Nie tylko komiksy, ale i kultowe filmy trafiły na numizmaty. Warto przyjrzeć się m.in. projektom mennicy z australijskiego Perth, która wybiła m.in. monety na pamiątkę 80-lecie „Przeminęło z wiatrem”, inspirowane cyklem „Obcy” czy „Czarnoksiężnik z Oz”.

To oczywiście tylko kilka z wielu przykładów. Wystarczy chwilę poszukać, aby znaleźć jeszcze więcej!

Sprawdź złote monety od Skarbnicy Narodowej: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety