W najnowszej ofercie Skarbnicy Narodowej znalazła się absolutna nowość na rynku numizmatycznym. Popularny symbol Kanady – liść klonowy – został przedstawiony po raz pierwszy na srebrnej monecie z efektem hologramu, dzięki czemu promienie słoneczne tworzą na jego powierzchni bogatą gamę kolorów. Światowa limitacja tej 50-dolarówki to jedynie 1500 sztuk.
Numizmat został wykonany w najwyższej jakości menniczej, ze srebra próby 999/1000. W centralnej części rewersu znajdują się dwa hologramowe liście klonowe, które podczas poruszania monetą, odbijają światło słoneczne i mienią się bogatą gamą barw. Wokół motywu widnieją takie elementy jak: nazwa emitenta, rok emisji, nominał, ornamenty z liści klonowych oraz inicjały projektanta motywu – Michelle Grant. Z kolei awers zdobi wizerunek królowej Elżbiety i towarzyszący mu napis w otoku: Elizabeth II D.G. REGINA, co w tłumaczeniu oznacza: Elżbieta II, Z Bożej Łaski Królowa.
Klon miał ogromne znaczenie zarówno dla rdzennych, jak i dla późniejszych mieszkańców Kanady. Już Indianie odkryli, że pień tego drzewa po nacięciu wydziela słodki sok. Po jego zagęszczeniu powstawał syrop, który stanowił produkt bardzo bogaty w węglowodany oraz sole mineralne. Był on cennym składnikiem codziennej diety i pozwalał przezwyciężyć długie i mroźne kanadyjskie zimy – dlatego właśnie uważany jest za symbol przetrwania.
Już w początkach XVIII w. francuscy osadnicy znad rzeki Św. Wawrzyńca za swój znak obrali liść klonowy, albowiem drzewo to – niezbyt rozpowszechnione w Europie, choć częste na całej półkuli północnej – stanowiło główny, obok brzozy, składnik tamtejszych lasów.
W XIX w. symbol ten zakorzenił się dostatecznie głęboko, by pojawiać się w pieśniach patriotycznych. Do 1901 roku zdobił też wszystkie kanadyjskie monety. Warto przypomnieć fakt, że w 1868 roku gałązka z trzema charakterystycznymi liśćmi weszła w skład godła prowincji Quebec i sąsiedniego Ontario, a stamtąd trafiła na Czerwoną Banderę – nieoficjalną kanadyjską flagę, powstałą na bazie sztandaru brytyjskiej marynarki handlowej.
Drzewo klonu jest również cennym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania mebli oraz podłóg. Co ciekawe, Stradivarius – wybitny włoski lutnik, właśnie z drewna klonowego wykonywał dolne pokrywy znanych i cenionych przez muzyków na całym świecie skrzypiec.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: