Skarby pod ziemią. 5 historii ludzi, którzy przypadkiem odkopali ukryte pieniądze

Choć poszukiwania osłabionej bursztynowej komnaty czy „złotego pociągu” wciąż są bezskuteczne, w historii świata wiele było przypadków odnalezienia skarbów. Większość takich historii to dzieło przypadku – tak było choćby ze znalezieniem posągu Wenus z Milo, na który przypadkiem podczas przekopywania pola natrafił grecki rolnik. Podobnie było ze skarbami skrywającymi srebrne czy złote monety. Poznaj najciekawsze historie, jakie kryje numizmatyka. Jak się okazuje – ta dziedzina wiedzy to nie tylko monety kolekcjonerskie!

Skarb z Hoxne

Pewien rolnik z niewielkiego Hoxne w hrabstwie Suffolk w Anglii 16 listopada 1992 roku, podczas wykonywania prac polowych, zgubił w gąszczu zboża młotek. Zależało mu na jego odzyskaniu, więc wspólnie z kolegą wybrał się na pole z wykrywaczem metalu. Choć zagubionego narzędzia nie odnalazł, odkopał jeden z najbardziej spektakularnych skarbów z czasów rzymskich.

W skarbie z Hoxne znajdowały złote i srebrne monety z IV i V wieku n.e. – było ich niemal 15 tysięcy! Do tego znalezisko obejmowało kolekcję zastawy srebrnej oraz biżuterii. Dziś skarb znajduje się w British Museum, a jego wartość jest szacowana na 3,5 mln funtów brytyjskich.

Skarb z Cuerdale

Został odnaleziony bez pomocy detektora metalu, w 1840 roku w pobliżu Preston w Anglii, w trakcie prac związanych z regulacją rzeki Ribble w miejscowości Cuerdale. Przekopując nabrzeże, robotnicy natrafili na zbiór kosztowności z czasów wikingów – w tym na monety ze srebra, biżuterię oraz inne drogocenne przedmioty. Choć większość z nich pochodziła rzeczywiście z terenów obecnych krajów skandynawskich, wiele zidentyfikowano jako pochodzące z Bizancjum czy Rzymu. Wartość skarbu szacuje się na 3,8 mln funtów brytyjskich.

Skarb z Staffordshire

Odnaleziony w 2009 roku. Jego szacunkowa wartość to 4,1 miliona dolarów amerykańskich. Natrafił na niego Terry Herbert – zawodowy poszukiwacz skarbów. Mężczyzna, przechadzając się po jednym z pól z wykrywaczem metalu, odnalazł skrzynię ze imponującym skarbem – zawierała broń, monety oraz biżuterię datowaną na VIII wiek naszej ery.

Skarb ze Środy Śląskiej

Głośno o nim było nie tylko wśród osób, które interesuje polska numizmatyka. Do dzisiaj odkrycie z 1985 roku jest jednym z najważniejszych skarbów odkrytych na terenie Europy. Natrafiono na niego przypadkiem, podczas przygotowywania fundamentów pod budynek centrali telefonicznej w Środzie Śląskiej. Robotnicy natrafili na ponad 3700 monet srebrnych z połowy XIV wieku (z okresu epidemii dżumy). Kilka lat później, podczas rozbiórki sąsiadującej kamienicy natrafiono na drugi skarb – tym razem zawierający kosztowności i ponownie monety. Jego wartość jest szacowana na 120 milionów dolarów!

Skarb z Bonina

To historia z 2010 roku. Wówczas w niewielkim Boninie koło Koszalina odnaleziono skarb o wartości ok. 250 tys. zł. Znalazła go pani Genowefa Miklos, podczas… przekopywania swojego ogródka i sadzenia kwiatów. W dzbanie ceramicznym, na który natrafiła, znajdowały się monety z XI wieku.

Takich ukrytych skarbów, zawierających nie tylko monety, ale i złote medale, rozmaite żetony, biżuterię czy srebrne medale jest zapewne jeszcze wiele. Kto wie? Może na kolejny natrafisz właśnie Ty?