Rok Świni na unikalnej monecie – symboliczne znaczenie chińskiego zodiaku

W ofercie Skarbnicy Narodowej pojawił się w zeszłym roku bardzo ciekawy numizmat. Srebrna moneta upamiętniająca chiński Rok Świni stanowi gratkę dla wszystkich miłośników numizmatyki, którzy są choć trochę zainteresowanych kulturą Państwa Środka. Na czym polega chiński zodiak? Co przynosi nam Rok Świni? Czym wyróżnia się ten interesujący numizmat?

Potęga chińskiego zodiaku

Chiński zodiak jest bardziej złożony od znanego nam w świecie zachodnim. Co prawda jego cykl również dzieli się na 12 miesięcy, ale dodatkowo także 12 lat i podwójnie – 12 godzin, na które składa się doba. Chińscy astrologowie wierzyli w siłę żywiołów, dlatego każdy z 12-letnich cykli odpowiada jednemu z nich – gdzie Wenus oznacza złoto, Jowisz drewno, Merkury wodę, Mars ogień, natomiast Saturn ziemię. Pełen cykl zodiakalny trwa więc aż 60 lat!

 

Dodatkowo, zależnie od żywiołu, zmienia się także data nadejścia nowego roku, na którą wpływ mają też Yin oraz Yag – dodatkowe żywioły. Nie wdając się w bardzo skomplikowane szczegóły, wspomnijmy tylko, że ubiegły rok 2019 był wedle chińskiego kalendarza Rokiem Świni, bo w 12-letnim cyklu każdy kolejny rok przypada jednemu z 12 zwierząt.

Co przynosi nam rok świni?

Chińczycy wierzą, że rok urodzenia wedle horoskopu w dużym stopniu determinuje żywot człowieka. Ostatni rok świni rozpoczął się 5 lutego 2019 roku, a skończył 24 stycznia 2020 roku. Świnia, znana w chińskiej tradycji również jako dzik, tylko z pozoru może wydawać się Europejczykom niezbyt interesującym patronem. Chińczycy utożsamiają to sympatyczne zwierzę z zupełnie innymi cechami niż mieszkańcy Zachodu.

 

Osoby urodzone w Roku Świni są uważane za wyjątkowo uduchowione, obdarzone empatią, a w dodatku przyciągające szczęście. Ponadto, Chińczycy uważają świnię za patronkę artystów. Rok Świni to czas, w którym należy cieszyć się życiem i nie odmawiać sobie przyjemności. Jednocześnie Rok Świni jest rokiem dobrych zarobków i wszechobecnego szczęścia, dzięki którym można pozwolić sobie na zakupowe szaleństwo.

Rok świni upamiętnione w srebrnej, platerowanej złotem wyjątkowej monecie

Chociaż Rok Świni mamy już za sobą, a do następnego pozostało ponad 10 lat, pasjonaci numizmatyki, którzy pragną sprawić sobie prezent, mają do dyspozycji ciekawą propozycję – srebrną monetę upamiętniającą ten rok, która znajduje się w ofercie Skarbnicy Narodowej. Numizmat o nominale 10 dolarów pochodzi z Fidżi, a limitacja objęła jedynie 8888 egzemplarzy. Czystej próby srebro pokryte zostało częściowo czystym złotem, aby numizmat prezentował się naprawdę atrakcyjnie. Każdy z kupujących otrzyma także certyfikat autentyczności monety.

Moneta powinna spodobać się kolekcjonerom, którzy w 2019 roku, a konkretnie w trakcie chińskiego Roku Świni doczekali się potomstwa. Nawet jeżeli chiński zodiak traktujemy z przymrużeniem oka, ta piękna srebrna moneta może stanowić w przyszłości ciekawą pamiątkę rodzinną lub swego rodzaju talizman dla dziecka, który zgodnie z horoskopem przyniesie mu w przyszłości szczęśliwe i dostatnie życie!

 

Sprawdź nasze srebrne monety: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety