REPLIKA NAJCENNIEJSZEJ MONETY ŚWIATA

24 stycznia 2013 roku pobito kolejny rekord w historii światowej numizmatyki – pierwsza amerykańska jednodolarówka Flowing Hair Liberty została sprzedana na aukcji za ponad 10 milionów dolarów. Teraz będzie mogła znaleźć się w kolekcjach polskich numizmatyków. Platerowana platyną replika jest dostępna w ofercie Skarbnicy Narodowej.

Flowing Hair Liberty, legendarna moneta amerykańska była wykonana w 90% ze srebra i 10% z miedzi. Na awersie zostało przedstawione kobiece popiersie z rozwianymi włosami, czyli wizualizacja bogini wolności – Liberty. Rewers prezentuje orła otoczonego wieńcem. Moneta była emitowana do 1795 roku. W sumie wybito zaledwie 1758 egzemplarzy. Jej krótka, aczkolwiek znacząca historia sprawia, że obecnie jest jednym z najrzadszych i najbardziej pożądanych numizmatów na świecie.

Dostępna w Skarbnicy Narodowej replika monety starannie odwzorowuje projekt oryginału opracowany przez Roberta Scota. Specjalnie dla ukazania szczegółów projektu, replika ma aż 88,7 mm średnicy i waży 400 g. Okazały numizmat jest również platerowany czystą platyną, co budzi ogromne zainteresowanie wśród kolekcjonerów. Jej wartość podkreśla również fakt, iż dostępnych jest jedynie 2500 egzemplarzy.