Po całym świecie rozsiani są polscy emigranci, spośród których wielu to zapaleni kolekcjonerzy. Często motywem dokonywanych przez nich zakupów jest sentyment do rodzinnego kraju. Kolekcjonerów stale przybywa i zdecydowanie wzrósł popyt na wartościowe z numizmatycznego punktu widzenia monety i medale. Czy to dzięki emigracji polska numizmatyka przeżywa w ostatnich latach rozkwit?
Skarbnica Narodowa i inne metody kupowania numizmatów przez internet
Dzięki internetowi nie trzeba przemierzać tysięcy kilometrów, w poszukiwaniu związanych z Polską ciekawych numizmatów. Wygodnie siedząc w fotelu we własnym domu można znajdować i kupować m.in. za pośrednictwem sklepów internetowych. Jeden z takich sklepów prowadzi Skarbnica Narodowa. Fora tematyczne łączące pasjonatów numizmatyki służą wymianie informacji i pogłębianiu wiedzy.
Tęsknota za krajem motorem napędowym numizmatyki
Sytuacja życiowa na przestrzeni dziesięcioleci zmusiła wielu Polaków do emigracji. Chociaż dobrze odnajdujemy się za granicą i odnosimy tam sukcesy, nie oznacza to, że zrywamy związki z Polską. Wręcz przeciwnie – tęsknota za krajem wpływa na rozwój kolekcjonowania przedmiotów związanych z Polską, czego modelowym przykładem są numizmaty.
Skalę zjawiska mogliśmy niedawno zaobserwować przy okazji rozpoczęcia emisji nowego banknotu o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. Na internetowych aukcjach szczególnie egzemplarze o unikalnych numerach seryjnych osiągały ceny przekraczające nominał nawet o kilkaset złotych. W wielu przypadkach zwycięzcami aukcji byli właśnie emigranci, dla których posiadanie takiego banknotu wyraża symboliczne podtrzymanie związków z Polską i ma ogromne znaczenie sentymentalne.
Wyjazdy turystyczne i ich wpływ na numizmatykę w kraju
Nie tylko emigracja ale też urlopowe podróże na wszystkie kontynenty, tak chętnie odbywane przez Polaków, doskonale wpływają na krajowe kolekcje numizmatyczne. W tym roku kierunkiem podróży ciekawym nie tylko z turystycznego ale też z numizmatycznego punktu widzenia może być Republika Południowej Afryki. To w związku z 50 rocznicą emisji Krugerranda, bodaj najbardziej znanej złotej monety inwestycyjnej.
Pod koniec XIX wieku w ówczesnej Republice Transwalu odkryto pokaźne złoża złota, które dzisiaj obok diamentów stanową jedno z najważniejszych bogactw Republiki Południowej Afryki. Prezydentem kraju był wówczas Paul Kruger, którego nazwisku moneta zawdzięcza swą nazwę. W związku z tym, że emisja Krugerranda rozpoczęła się w 1967 roku obecnie obchodzimy okrągłą, pięćdziesiątą rocznicę tego wydarzenia. Ciekawostkę związaną z Krugerrandem stanowi fakt, że moneta, która oficjalnie znajduje się w obiegu w Republice Południowej Afryki nie posiada nominału, zaś jej wartość odpowiada po prostu aktualnej wartości zawartego w niej złota.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: