Jeśli zbierasz monety, zapewne chcesz, aby Twoja kolekcja numizmatyczna prezentowała się jak najbardziej okazale. Możesz się więc zastanawiać, czy nie sięgnąć po specjalne płyny do czyszczenia monet. Czy są one dobrym rozwiązaniem i kiedy je stosować? Wyjaśniamy.
Kiedy jest potrzebne czyszczenie monet i jak to robić?
Pierwsze ważne pytanie, jakie należy sobie zadać, brzmi: czy w ogóle trzeba czyścić monety? Niestety, nie ma na nie jednej dobrej odpowiedzi. To zależy od czynników takich jak:
- stan monety – chodzi m.in. o to, jakiego typu zabrudzenia się na niej znajdują. Jeśli pokrywa ją patyna, absolutnie nie należy jej usuwać. Uczynienie tego spowodowałoby zniszczenie numizmatu i pozbawienie go wartości. Co innego, jeśli na krążku zebrał się kurz, brud czy plamy powstałe np. w wyniku „zarazy” cynowej, wżerów w miedź czy zaśniedzenia. Takie zanieczyszczenia warto wyeliminować;
- materiał wykonania monety – o ile złoto i platyna są mało reaktywne, przez co można je poddawać działaniu różnych środków chemicznych, o tyle metale nieszlachetne oraz srebro łatwo mogą ulec uszkodzeniu przy nieumiejętnym obchodzeniu się z nimi.
Jak zatem czyścić monety, jeśli zajdzie taka potrzeba? Można użyć zwykłego mydła i wody lub specjalistycznych środków. Niektórzy kolekcjonerzy sięgają także po domowe sposoby – np. po roztwór kwasku cytrynowego czy… coca colę. Jednak w przypadku obecności śniedzi, „rdzy miedzianej”, wżerów czy innych zanieczyszczeń sięga się często po specjalistyczne płyny do czyszczenia monet.
Czy opłaca się inwestować w płyny do czyszczenia monet?
W większości przypadków zanieczyszczenia z monet kolekcjoner może usunąć delikatnymi metodami domowymi. Uwaga! Nie mowa tutaj o technikach mechanicznych, np. o szorowaniu czy szczotkowaniu, które spowodują nieodwracalne uszkodzenie artefaktów! Nawet delikatna wata, jeśli zbyt mocno pocierać nią metalowy krążek, może uszkodzić jego idealną powierzchnię.
Płyny do czyszczenia monet zostały stworzone specjalnie z myślą o czyszczeniu numizmatów. Mogą się przydać, kiedy:
- na monetach lub medalach znajdują się poważniejsze zabrudzenia – np. śniedź czy „choroba/zaraza” cynowa, a także duża ilość zanieczyszczeń w detalach,
- masz do wyczyszczenia dużą liczbę artefaktów jednocześnie.
Wówczas kilkugodzinna kąpiel w specjalistycznym środku może być najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić dokładnie, czy wybrany przez Ciebie płyn jest na pewno bezpieczny dla typu monet, który chcesz oczyścić. Nie należy zapominać też o tym, że monety sprzed wieków często były psute i te, które miały być srebrne, w rzeczywistości zawierały potężną domieszkę metali nieszlachetnych. A to ma wpływ na sposób, w jaki metalowe krążki zareagują z detergentem.
Zabezpiecz swoją kolekcję przed zanieczyszczeniami
Kiedy już naprawdę jest konieczne wykonanie czyszczenia monet, zrób to w nieryzykowny sposób i tak, aby efekt utrzymał się przez wiele lat, dekad, a nawet stuleci. Jak to zrobić? Kluczowe jest prawidłowe zabezpieczenie kolekcji numizmatów. Tak, aby ochronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także szkodliwym wpływem czynników środowiskowych.
Dlatego warto sięgnąć po specjalne akcesoria numizmatyczne, takie jak albumy na monety i medale czy specjalne blistry, które zabezpieczą pojedyncze okazy. Przechowywane w odpowiednim środowisku numizmaty co najwyżej pokryją się zdrową i pożądaną patyną, ale nie ulegną szkodliwemu zanieczyszczeniu.
—
Kolekcje monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/kolekcje