Plany emisyjne monet okolicznościowych NBP – czego możemy się spodziewać?

Narodowy Bank Polski regularnie emituje monety okolicznościowe, które stanowią nie lada gratkę dla kolekcjonerów i pasjonatów numizmatyki. Należysz do tego grona i zastanawiasz się, jakie są plany emisyjne NBP na najbliższe miesiące? Oto najważniejsze informacje na ten temat. Zobacz, jakie monety mogą trafić niedługo do Twojej kolekcji.

Emisja monet okolicznościowych przez polskiego emitenta narodowego, czyli NBP, stała się już tradycją. Każdego roku pojawia się co najmniej kilka nowych monet kolekcjonerskich, które przyciągają uwagę pasjonatów numizmatyki i historii. Emitowane są numizmaty powiązane bezpośrednio z ważnymi wydarzeniami, postaciami oraz rocznicami historycznymi, dotyczącymi obszarów sztuki, nauki, przyrody, kultury oraz sportu.

Jakie monety okolicznościowe emituje NBP?

Monety okolicznościowe NBP można podzielić na dwie główne kategorie. Są to:

  • monety kolekcjonerskie – powstają z metali szlachetnych: srebra lub złota, i są bite z wykorzystaniem stempla lustrzanego. Z uwagi na wartość materiału wykonania, są dystrybuowane po cenie wyższej niż nominalna,
  • monety obiegowe – mają nominał 5 zł i są tworzone najczęściej ze stopu MN 25 (pierścień) oraz CuAl6Ni2 (rdzeń). Są dystrybuowane w cenie zgodnej z wartością nominału, a więc bezpośrednio po wypuszczeniu na rynek, w NBP, można je kupić po 5 zł.

Oba typy numizmatów okolicznościowych są bite w limitowanych seriach, dlatego z czasem niektóre z nich stają się prawdziwymi „białymi krukami”.

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się seria „Odkryj Polskę”, która zadebiutowała w 2014 roku. Zakłada się emisję dwóch nowych monet każdego roku. Do tej pory ukazało się ich już 11. Co ważne, mają one takie same parametry techniczne jak standardowa obiegowa 5-złotówka.

Jakie są najbliższe plany emisyjne NBP?

Końcówka roku 2020 zapowiada się ciekawie dla miłośników monet emitowanych przez NBP. Co pojawi się w ofercie?

  • Pałac Branickich w Białymstoku – z serii „Odkryj Polskę”

Będzie to moneta 5-złotowa prezentująca najważniejszy zabytek stolicy Podlasia – Pałac Branickich, którego historia sięga początków XVII wieku. Planowana jest emisja monety okolicznościowej w nakładzie do 1 200 000 egzemplarzy.

  • Władysław IV – moneta kolekcjonerska z serii „Skarby Stanisława Augusta”

To moneta wykonana ze złota próby 999,9 o nominale 500 zł oraz druga, o nominale 50 zł, wykonana ze srebra. Te monety kolekcjonerskie odzwierciedlają słynną serię medalierską z XVIII wieku, z wizerunkami króli polskich, która powstała na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na rewersach obu znajduje się popiersie króla Władysława IV Wazy. To już jedna z ostatnich monet z tej serii. Po niej wyemitowane zostanie jeszcze 7 numizmatów. Projekt ostatniego – przedstawiającego samego Stanisława Augusta Poniatowskiego jest w przygotowaniu.

W grudniu ukaże się również srebrna moneta okolicznościowa „Ofiarom obozu KL Warschau” o nominale 10 zł. Obóz nazistowski KL Warschau powstał po upadku powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Na awersie monety widać baraki więzienne i mur obozu, a na rewersie – zarys baraków, przerwany drutem kolczastym, oraz symbol Polski Walczącej.

Monet okolicznościowych będących emisjami NBP możesz szukać również w ofercie Skarbnicy Narodowej – znajdziesz tam również numizmaty, których nie ma już w sprzedaży w Narodowym Banku Polskim. Sprawdź!

 

Zobacz również: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-medale