Pirackie monety na dzień dziecka

Historie o piratach nieustannie rozpalają wyobraźnię zarówno dzieci, jak i dorosłych. W ostatnich latach za sprawą głośnych hollywoodzkich filmów karaibscy piraci stali się popularniejsi niż kiedykolwiek. Jednym z najsłynniejszych piratów w dziejach był Anglik Edward Teach zwany Czarnobrodym, który siał postrach na Morzu Karaibskim na początku XVIII wieku. Skarbnica Narodowa jest oficjalnym dystrybutorem wyjątkowego zestawu trzech monet inspirowanych jego postacią.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/

Piraci mają długą historię…

Działalność piratów ma historię tak długą, jak historia samej żeglugi morskiej. Już w starożytności zdarzały się napady na statki handlowe, a z przestępczością na morzu walczyli tacy władcy, jak: Pompejusz, Juliusz Cezar, czy Oktawian August. Rozkwit piractwa nastąpił jednak w XVI i XVII wieku. To właśnie z tego okresu pochodzą najsłynniejsze opowieści. Jedną z aren działania najsławniejszych morskich przestępców było Morze Karaibskie – jego krajobrazy z ciepłymi, błękitnymi wodami i tropikalnymi wyspami stały się tłem romantycznych i mrocznych legend o zatopionych skarbach i przygodach piratów.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/

Równolegle do działalności piratów rozwijało się także korsarstwo – wspierana przez mocarstwa, zinstytucjonalizowana forma piractwa. Przestępcy działali na zlecenie władców, od których otrzymywali tzw. listy kaperskie. Korsarze mogli zatrzymać całość lub część łupów, które następnie sprzedawali w portach należących do monarchy, gdzie otrzymywali także możliwość naprawy swoich statków. W zamian władcy otrzymywali wsparcie w walce z jednostkami przeciwników, bez konieczności ponoszenia wydatków na marynarkę wojenną. Najsłynniejsi korsarze działali na zlecenie Francji oraz Anglii.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/

Legenda mórz i oceanów – Czarnobrody

Czarnobrody bez wątpienia zalicza się do najbardziej znanych piratów wszech czasów. Swoją działalność przestępczą zaczynał jako kaper, napadając na statki francuskie na zlecenie brytyjskiego króla. Po zakończeniu wojny między Wielką Brytanią i Francją, rabował statki zarówno na zlecenie króla, jak i na własną rękę. Szczytowy okres jego aktywności przypadał na lata 1716-1718, kiedy to dysponował aż czterema okrętami, na których służyło około czterystu załogantów. Najsławniejszym statkiem, na którym pływał Czarnobrody, był skradziony Francuzom „La Concorde”, następnie przemianowany przez pirata na „Queen Anne’s Revenge” („Zemsta Królowej Anny”). Niektóre źródła podają, że Edward Teach, chcąc siać większy postrach na morzach, nosił na ramieniu sześć naładowanych pistoletów, na brodzie wiązał czerwone wstążki, a do kapelusza mocował zapalone lonty. Do legendy Czarnobrodego przeszedł także jego skarb, o niebagatelnej wartości 325 tysięcy funtów (obecnie wyceniany na 6 milionów funtów), który od 300 lat pozostaje nieodnaleziony.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/

To właśnie postać Czarnobrodego stanowiła inspirację do stworzenia wyjątkowego zestawu trzech monet. Numizmaty wybito w najwyższej jakości menniczej z zachowaniem wysokiego reliefu i uszlachetniono 24-karatowym złotem. Na ich awersie widoczny jest nominał – 25 centów oraz herb emitenta – karaibskiego państwa Barbados. Rewersy przedstawiają natomiast postać Czarnobrodego, jego okręt „Zemsta Królowej Anny” oraz piracki skarb. Światowa limitacja każdego z numizmatów wynosi zaledwie 2500 egzemplarzy. Dodatkowo, w każdym zestawie znajduje się  sakiewka z monetami obiegowymi z całego świata. Najmłodszym kolekcjonerom z pewnością spodoba się dołączona do każdego kompletu szkatuła w kształcie pirackiej skrzyni.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt