Perła gotyckiej architektury – katedra Notre Dame

W tym roku obchodzona jest 850. rocznica rozpoczęcia budowy najbardziej znanej na świecie paryskiej katedry Notre Dame. Wydarzenie to upamiętnia dostarczający niezwykłych wrażeń estetycznych medal, wyemitowany przez Mennicę Francuską.Budowę katedry Notre Dame rozpoczęto w 1163 roku za panowania Ludwika VII Młodego. Szczególny zachwyt odwiedzających świątynię co roku milionów turystów wzbudza fasada katedry, której szerokość zajmują trzy portale. Na najszerszym – środkowym – została wyrzeźbiona scena Sądu Ostatecznego.

Powstanie budowli w stylu gotyckim było wynikiem wspaniałego rozwoju myśli inżynierskiej ówczesnych budowniczych. W całej budowli umieszczono dużą ilość witraży, które wprowadzają grę światła w tej wielkiej budowli.

Katedra swoją sławę zawdzięcza osadzonej w realiach późnego średniowiecza powieści „Dzwonnik z Notre Dame” francuskiego pisarza Victora Hugo. W powieści został przedstawiony obraz piętnastowiecznego Paryża, na tle którego rozgrywa się wątek miłosny archidiakona Klaudiusza Frollo do pięknej Cyganki Esmeraldy.

Co ciekawe, w całej ponad dziewięciowiecznej historii Katedry, jest również polski wątek. Mianowicie w skarbcu katedralnym znajduje się relikwiarz drzewa Krzyża Świętego wywieziony z Polski przez Jana II Kazimierza po jego abdykacji w 1668 roku.

Emisja Mennicy Francuskiej jest wyjątkowa – medal ma średnicę aż 100 milimetrów. Rewers przedstawia wyobrażenie fasady Notre Dame a awers to wizerunek rozety umieszczonej nad środkowym portalem katedry, która w fantastyczny sposób rozświetla wnętrze budowli. Dodatkowo wysoki relief sprawia, że przedstawione na medalu motywy dostarczają wyjątkowych wrażeń estetycznych.

<zdjęcia>

http://skarbnicanarodowa.pl/strona-glowna/katedra-notre-dame-na-medalu-100mm