Olimpiada Tokio 2020 – polscy reprezentanci podczas igrzysk olimpijskich

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 przeszły do historii zanim jeszcze się rozpoczęły. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, która zmusiła organizatorów do przesunięcia ich na kolejny rok. Nazwa pozostała jednak bez zmian. A jak zapowiada się najbliższa olimpiada dla polskich sportowców? Zobacz, kto reprezentuje nasz kraj i jakie mamy szanse medalowe.

Tokio 2020 – najważniejsze informacje

Stolica Japonii po raz drugi w historii gości sportowców w czasie letnich igrzysk olimpijskich. Tym razem pod hasłem „United by Emotion” czyli „Zjednoczeni emocjami”. Sportowcy będą rywalizować w 37 dyscyplinach, a rozgrywki potrwają od 21 lipca do 8 sierpnia. Fanów sportu czekają więc niemałe emocje. Na pewno zostaną pobite nowe rekordy, a wiele rozgrywek przejdzie do historii.

Polacy w Tokio 2020 – jakie są nasze szanse medalowe?

Udział Polaków w Tokio 2020 budzi nieco kontrowersji z uwagi na to, że przez popełniony przy rejestracji błąd na igrzyskach nie może wystąpić aż sześcioro pływaków. Jednak mimo tego dość problematycznego startu można liczyć, że nasz udział w tegorocznej olimpiadzie będzie udany.

 • Polska kadra na igrzyska w Tokio liczy 428 osób.
 • W konkurencjach sportowych wystąpi 211 zawodników.
 • Polacy będą brać udział w 137 z 339 konkurencji, w 28 dyscyplinach.

Na ile medali może liczyć reprezentacja? To pokaże czas, jednak eksperci szacują, że Polacy mogą liczyć na ok. 22 krążki. Największe oczekiwania specjaliści wiążą z:

 • młociarzami i młociarkami – przede wszystkim Pawłem Fajdkiem i Anitą Włodarczyk, a także Wojciechem Nowickim i Malwiną Kopron,
 • oszczepnikami – Marią Andrzejczyk i Marcinek Krukowskim,
 • kobiecą sztafetą 4×400 mm,
 • wioślarzami – w tym Mirosławem Ziętarskim i Mateuszem Biskupem,
 • kajakarzami – Martą Walczykiewicz, Karoliną Nają i Anną Puławską,
 • koszykarzami 3×3,
 • siatkarzami,
 • tenisistami – na igrzyskach wystąpi fenomen ostatnich miesięcy, Hubert Hurkacz, oraz utytułowana Iga Świątek.

Medale są też oczekiwane w przypadku zapaśnika Tadeusza Michalika, windsurfera, Piotra Muszki oraz taekwondzistki – Aleksandry Kowalczuk. Nie pozostaje więc nic innego, jak z wypiekami na twarzy śledzić kolejne rozgrywki.

Złota moneta okolicznościowa Tokio 2020 – wyjątkowa pamiątka z niezwykłych igrzysk

Igrzyska Tokio 2020 na pewno przejdą do historii, choćby ze względu na wyjątkowe okoliczności organizacji. Dlatego warto sprawić sobie pamiątkę z tej niezwykłej imprezy sportowej. Została ona, np. upamiętniona unikalną złotą monetą symbolizującą odliczanie do ceremonii otwarcia. Ten interesujący numizmat został wyemitowany przez Kambodżę i wybity w singapurskiej mennicy z czystego złota 999,9/1000, w ściśle limitowanym nakładzie 2000 sztuk. To artefakt, który warto włączyć do swojej kolekcji. Znajdziesz go w katalogu Skarbnicy Narodowej. A jeśli jesteś fanem numizmatów powiązanych ze sportem i innymi ważnymi wydarzeniami, koniecznie przyjrzyj się zbiorom tego cenionego dystrybutora. Na pewno znajdziesz w nich niejeden okaz, który zechcesz mieć w zbiorach. Pospiesz się, aby nie przegapić okazji!