Odkryj piękno Australii – Zestaw pięciu srebrnych monet „Discover Australia” z 2010 roku!

W ofercie Skarbnicy Narodowej od niedawna dostępny jest niepowtarzalny zestaw kolekcjonerski pięciu srebrnych monet z wizerunkami przedstawicieli fauny kontynentu australijskiego. Projekty rewersów tych niesamowitych numizmatów zostały zainspirowane sztuką rdzennych mieszkańców Australii. Wybite wizerunki są wynikiem fascynacji Derryla Belottiego unikalną dziką przyrodą kontynentu i jego aborygeńskimi korzeniami.

Monety te stanowią połączenie osiągnięć nowoczesnego wzornictwa z charakterystycznym dla ludności autochtonicznej tradycyjnym sposobem rysowania. Za pomocą ich projektów autor pragnie wzbudzić w ludziach zainteresowanie niezwykłą, wciąż istniejącą i ewoluującą kulturą przodków.

W projekcie został wykorzystany kolor jako integralna forma wyrazu w sztuce Aborygenów. Kolorowe motywy wykonano w oryginalnej w numizmatyce, zaawansowanej technice tampondruku. Użyte barwy nawiązują do naturalnego środowiska występowania lub umaszczenia najważniejszych przedstawicieli australijskiej fauny, uwiecznionych na tych srebrnych monetach. Naszkicowane w tradycyjny sposób zwierzęta zostały ukazane
jakby uchwycone w trakcie ucieczki. Należą do nich agama kołnierzasta i krokodyl różańcowy – reprezentujące gady, wombat tasmański i koala – reprezentujące torbacze oraz dziobak, należący do stekowców.