Numizmatyka – od czego zacząć? Poradnik dla początkujących

Numizmatyka to hobby, które mimo upływu lat nie wychodzi z mody. Z roku na rok przybywa pasjonatów, którzy chętnie poznają dzieje środków płatniczych i stojące za nimi historie. Ty również chcesz rozpocząć przygodę z tą niezwykłą dziedziną? Oto praktyczny poradnik, który pozwoli Ci wejść do świata monet i medali, a co za tym idzie – odkryć fascynujące fakty na ich temat.

Pierwsze monety – gdzie kupować?

Być może pierwszą monetą w Twojej kolekcji była ta przekazana przez seniora rodu albo znaleziona przypadkiem na targu staroci. To dobry początek! Jednak, jeśli już myślisz o tym, aby zająć się numizmatyką na poważnie, do zdobywania kolejnych numizmatów musisz podejść bardziej profesjonalnie. Kwestie, na które należy zwrócić uwagę, to:

  • oryginalność nabywanych numizmatów,
  • ich stan menniczy,
  • legalność pochodzenia.

 

Osoba początkująca może być zaskoczona, ale… na rynku menniczym nietrudno o wpadnięcie w pułapkę i kupienie podróbek. Szczególnie niebezpieczne są zakupy dokonywane np. na chińskich platformach sprzedażowych. Wystarczy chwila poszukiwań, a w Internecie znajdziesz historie o tym, jak stare, oryginalne złote monety okazywały się być podróbkami z mniej szlachetnych kruszców.

 

Stan menniczy określa wartość artefaktu znajdującego się w kolekcji – im jest on lepszy, tym ciekawszy okaz trafi do Ciebie. Jeśli więc zależy Ci na jakość, musisz bardzo uważnie podchodzić do kupowania numizmatów na tzw. pchlich targach. Choć mogą się tu trafić prawdziwe perełki, do ich znalezienia jest potrzebne wprawne oko i wiedza. Dlatego na początek najlepiej budować kolekcję w sprawdzonych i zaufanych miejscach. Spójrz np. na srebrne monety i inne numizmaty kolekcjonerskie dostępne w Skarbnicy Narodowej. Tu masz pewność, że nabywasz artefakty pochodzące z oficjalnych dystrybucji, co jest potwierdzone również przez certyfikaty autentyczności.

Jak budować kolekcje tematyczne?

Kolekcjonerzy monet zazwyczaj specjalizują się w konkretnych obszarach numizmatyki. W końcu historia pieniądza jest na tyle długa i rozległa, że nie sposób w prywatnych zbiorach zgromadzić monety i medale ze wszystkich jej okresów, z każdej lokalizacji na świecie. Co może być tematem Twojej pierwszej kolekcji? Wszystko zależy od indywidualnych zainteresowań. Możesz jednak podążać jednym z poniższych tropów.

 

Wybierz np.:

  • polskie monety historyczne z okresu średniowiecza – na rynku są dostępne ich repliki, które pozwolą Ci zgłębić dawne dzieje pieniądza na ziemiach Rzeczpospolitej,
  • medale okolicznościowe upamiętniające igrzyska olimpijskie lub np. najważniejszych artystów w kraju,
  • standardowe monety obiegowe świata – zdobędziesz je również podczas podróży,
  • monety inspirowane popkulturą – np. uniwersum Marvela czy DC Comics, a to tylko jedne z wielu przykładów.

Aby znaleźć inspirację, przejrzyj ofertę Skarbnicy Narodowej.

Akcesoria przydatne początkującemu kolekcjonerowi

Nawet na początku swojej przygody z kolekcjonowaniem monet i medali potrzebujesz kilku akcesoriów, które ułatwią Ci dbanie o swoje zbiory. Podstawa to:

  • albumy na numizmaty – pomogą Ci posegregować elementy kolekcji oraz ochronić monety i medale przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniem,
  • lupa numizmatyczna – szczególnie potrzebna, jeśli chcesz zbierać numizmaty historyczne i zgłębić metody oceny stanu menniczego poszczególnych egzemplarzy,
  • pudełka i ramki kolekcjonerskie – przydatne, jeśli chcesz wyeksponować koronne elementy swoich zbiorów,
  • czyścik do monet – numizmatów ze swojej kolekcji nie możesz czyścić przy pomocy zwykłej ściereczki czy innych akcesoriów. Możesz je w ten sposób uszkodzić. Dlatego warto się wyposażyć w specjalne narzędzia do tego.

 

Z czasem, gdy zwiększysz zaangażowanie w numizmatykę, będzie się poszerzać Twoja kolekcja artefaktów oraz przydatnych akcesoriów. Co zaś najważniejsze, krok po kroku zaczniesz świadomie budować zbiory, którymi pochwalisz się innym pasjonatom. Powodzenia!