Numizmatyka bardzo często budzi skojarzenia ze światem pieniędzy i historii. Są one oczywiście jak najbardziej słuszne. Jednak nie można zapomnieć o jeszcze jednym kluczowym elemencie, który stanowi wyróżnik monet i medali. To ich wartość artystyczna. Każdy numizmat to małe dzieło sztuki, nasycone niezwykłymi symbolami. Ale czy wiedziałeś, że istnieją takie, które zainteresują miłośników malarstwa? Dowiedz się więcej!
Proces projektowania monety czy medalu ma charakter artystyczny. Wszystko zaczyna się od konceptu w głowie medaliera, przeniesienia go na papier, zazwyczaj w formie szkicu, a następnie stworzenia odlewu oraz stempli do bicia numizmatu. Tu liczy się każdy detal.
Obecnie medalierzy mają szansę popuścić wodze fantazji, ponieważ pojawiły się nowoczesne techniki mennicze, dzięki którym na metalowych krążkach da się wyczarować niemal wszystko. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się numizmaty kolekcjonerskie, które upamiętniają ważne dzieła malarskie.
Jakie dzieła malarskie są przenoszone na monety i medale?
Monety i medale kolekcjonerskie upamiętniają ikoniczne wydarzenia oraz symbole. Nie inaczej jest w przypadku tych związanych ze światem malarstwa. Na numizmaty trafiają więc motywy inspirowane wyłącznie dziełami przez duże „D” – tymi, które niosą za sobą ogromną wartość artystyczną i historyczną. To dlatego w kolekcjach pojawiają się np. artefakty inspirowane malarstwem Wojciecha i Juliusza Kossaków, a także artystów uznanych na całym świecie, choćby Rafaela Santiego. Warto przyjrzeć się im bliżej. Być może to nowy, ciekawy pomysł na kolekcję tematyczną w Twoich zbiorach?
Zastanawiasz się, jak powstają takie numizmaty? Najprostsza metoda to przeniesienie części lub elementu dzieła malarskiego na awers lub rewers monety techniką reliefu. Wówczas przyjmują one kolor całej monety. Drugie rozwiązanie – stosowane coraz częściej – to nadrukowywanie na monety kolorowych reprodukcji obrazów, czyli wykorzystywanie tzw. techniki tamponodruku. Efekt prezentuje się zjawiskowo, a numizmaty – produkowane zazwyczaj w krótkich seriach – cieszą się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów.
Jakie monety i medale z dziełami sztuki warto sprawdzić?
Na rynku numizmatycznym jest dostępna szeroka gama monet i medali z dziełami sztuki, a każdego roku pojawiają się kolejne. Zwłaszcza w ostatnich latach pojawiło się kilka ciekawych kolekcji.
Warto zwrócić uwagę np. na:
- dzieła polskiego malarstwa upamiętnione na monetach, przygotowane przez Skarbnicę Narodową – w tej kolekcji znajdują się m.in. srebrne monety próby 999/1000, uszlachetniane czystym złotym, na których znalazły się reprodukcje „Olszynki Grochowskiej” Wojciecha Kossaka oraz „Szarży krakusów na Rosjan” Juliana Kossaka,
- niezwykłą kolekcję sztabek pamiątkowych „Arcydzieła Malarstwa Światowego”, na które przeniesiono najważniejsze obrazy świata (m.in „Słoneczniki” Vincenta van Gogha czy „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera. Kolekcję można znaleźć tutaj: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/arcydziela-malarstwa-swiatowego-112962).
- monety-puzzle z kolekcji upamiętniającej największe światowe dzieła malarskie. W tej kolekcji można znaleźć np. zestaw 6 srebrnych monet, które składają się w obraz „Przemienienie Pańskie” pędzla słynnego Rafaela Santi.
Te artefakty mogą być prawdziwą perełką kolekcji – nie tylko miłośników numizmatyki, ale również malarstwa. Uwaga! Jeśli jesteś nimi zainteresowany, pospiesz się. Tego typu numizmaty powstają w krótkich, limitowanych seriach.
Zobacz również nasz złote monety: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety