Niezwykłe numizmaty emitowane z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły

Karol Wojtyła – papież Polak – to jedna z najbardziej ikonicznych postaci w historii nowoczesnej Polski i świata. Jan Paweł II odegrał wyjątkową rolę w naszych dziejach i stał się przewodnikiem duchowym oraz moralnym dla milionów ludzi. Dlatego upamiętniamy każdą rocznicę, która jest z nim związana. Na 100-lecie urodzin Wielkiego Polaka zostały wydane niezwykłe numizmaty. Zobacz, jakie!

 

Monety i medale okolicznościowe są wydawane z istotnych powodów. Są jednym z ważnych symboli – nośników wartości ważnych dla naszej kultury i cywilizacji. Nie inaczej jest w przypadku numizmatów, które zostały wyemitowane dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Jan Paweł II – papież, który na zawsze pozostanie w naszych sercach

Karol Wojtyła, przyszły papież, przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach, w skromnej rodzinie. Odebrał święcenia kapłańskie w 1946 roku, a już 12 lat później został mianowany biskupem pomocniczym diecezji krakowskiej. Dalszą historię Polaka, który został papieżem 16 października 1978 roku, znamy wszyscy. Przez wielu jest uznawany za jedną z osób, za sprawą których upadł komunizm w Europie i w Polsce, a jego słowa pozostaną z nami na zawsze.

Pamiątkowe numizmaty z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły

W maju 2020 roku przypada stuletnia rocznica urodzin papieża Polaka. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przygotowała kolekcję medali i monet pamiątkowych, które stanowią doskonałą formę upamiętnienia jego roli w dziejach nowoczesnego świata.

 

Kolekcjonerzy mogą sięgnąć po:

 

  • srebrną monetę kolekcjonerską o wartości nominalnej 25 dolarów, wykonaną z masą perłową

Wybito jedynie 750 egzemplarzy z 5 uncji srebra próby 999/1000 z dodatkiem masy perłowej z żółto-złotym kolorze. Na rewersie znajduje się wizerunek Jana Pawła II wybity w tejże masie perłowej. Na awersie zaś – profil królowej Elżbiety II (krajem emisji są Wyspy Salomona).

 

  • medal z brązu „Pope John Paul II”, wybity w Stanach Zjednoczonych (United States Mint)

Brązowy Medal Papieża Jana Pawła II  jest repliką Złotego Medalu Kongresu, czyli numizmatu o niezwykłej historii. Złoty Medal Kongresu jest najwyższym (obok Medalu Wolności) odznaczeniem państwowym USA. Złoty Medal Kongresu został przyznany papieżowi w uznaniu za wieloletni wkład w pokój i zrozumienie.

  • kolekcję medali „Jan Paweł II – Człowiek, który zmienił świat”.

Fani posiadania kolekcji medali z jednej serii mogą zdecydować się na zakup srebrnego medalu „Święty Jan Paweł II – Módl się za nami”.  Wybity stemplem lustrzanym na srebrze nietypowej próby 500. Zostało wydanych jedynie 10 000 sztuk na cały świat. Na awersie znajduje się wizerunek modlącego się Jana Pawła II i napis „Módl się za nami”, a na rewersie – godło Stolicy Apostolskiej. Inne numizmaty z tej kolekcji także zachwycają kunsztem wykonania.

  • złoty medal kolekcjonerski na 100-lecie urodzin Jana Pawła II

Złoty medal kolekcjonerski na 100-lecie urodzin Jana Pawła II to medal wybity na złocie próby 585/1000, z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych narzędzi menniczych (stempel lustrzany). Powstało jedynie 2500 sztuk. Na awersie pojawił się wizerunek Jana Pawła II w mitrze. Na rewersie – herb papieski Jana Pawła II oraz daty urodzin i śmierci Ojca Świętego.

 

Skarbnica Narodowa przygotowała również darmowy medal z okazji 100-lecia urodzin Ojca Świętego. Może go zamówić bezpłatnie (pokrywając jedynie koszty wysyłki) każda osoba, która pragnie otrzymać tę wyjątkową pamiątkę na cześć papieża-Polaka.

Jak zatem widać, każda osoba, która jest zainteresowana upamiętnieniem niezwykłej historii Karola Wojtyły – inspirującej, poruszającej i wzruszającej – może to zrobić. Przyjrzyj się więc bliżej dostępnym numizmatom i zastanów, który z nich będzie najlepiej pasował do Twojej kolekcji lub na prezent dla kogoś bliskiego.

Złote monety: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety