Nietypowe nominały. Zobacz, jak wyglądają najciekawsze banknoty

Jakie nominały monet i banknotów znasz? W obecnym polskim systemie monetarnym, a także tym obowiązującym w większości krajów Europy odnalezienie się między nominałami jest proste. 1 gr, 2 gr, 1 zł, a nawet 500 zł, które pojawiło się w ostatnich latach w powszechnym obiegu nikogo nie dziwi. Co jednak z zupełnie nietypowymi nominałami – np. takimi jak 1/4 dinara czy 2 i 1/2 dolara? Choć to może zaskakiwać – tak unikalne banknoty można znaleźć w wielu krajach świata.

Jak w ogóle określana jest wartość nominalna pieniądza? W największym skrócie to, ile wart jest dany banknot czy moneta, określa jego moc nabywcza. Ta jednak zmienia się na przestrzeni lat, wraz z dynamicznymi zmianami zachodzącymi w gospodarce krajowej oraz zagranicznej. Dlatego często w historii świata – zwłaszcza w okresie hiperinflacji – zdarza się, że produkuje się banknoty lub srebrne monety (tak było w przypadku polskiego półgrosza) o nietypowych nominałach. Tak bywało w historii, tak dzieje się też dzisiaj – i to nie tylko, gdy chodzi o banknoty i monety kolekcjonerskie. Poznaj najciekawsze nietypowe nominały z całego świata.

Banknoty z ułamkami

Banknoty w naszej rzeczywistości, co do zasady, mają „okrągłą” wartość. Trudno przecież wyobrazić sobie choćby banknot 112-złotowy, czyż nie? W obowiązującym m.in. w Europie oraz w obu Amerykach systemie stosujemy system dziesiątkowy (np. 1 zł = 10 x 10 gr itd.). To dlatego typowe nominały banknotów i monet ograniczają się do tych z „1”, „2” oraz „5” na początku (mamy np. 1 zł, 5 zł, 10 zł, ale już 30-złotowy banknot byłby dość kuriozalny).

Tymczasem są miejsca na świecie, w których wygląda to zupełnie inaczej. Przykładowo:

  • w krajach Półwyspu Arabskiego, np. w Jordanii czy Bahrajnie, w obiegu są banknoty o nominałach 1/4 oraz 1/2 dinara,
  • w Surinamie obowiązuje banknot o nominale 2 i 1/2 dolara.

System trójkowy

Poza dziesiątkowym, w wielu miejscach na świecie stosuje lub stosowało się system trójkowy. Jest typowy m.in. w kulturze arabskiej, hinduskiej, a także wschodnioazjatyckiej. Dlatego zarówno w obiegu, jak i wśród środków płatniczych, którymi interesuje się numizmatyka, można odnaleźć m.in. takie banknoty jak:

  • 3 kubańskie peso,
  • 3 yuany chińskie,
  • 30 dinarów tunezyjskich.

W przeszłości spotkać można było też np. 30 portugalskich escudo, 3 i 30 rosyjskich rubli czy 30 000 kuponi gruzińskich.

Tryliony

Zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się również banknoty o zawrotnie wysokich nominałach – charakterystyczne dla krajów, w których doszło do poważnego krachu monetarnego. Dobrym przykładem jest Zimbabwe, w którym w 2008 roku bank narodowy wyemitował banknot o nominale stu trylionów (sic!) dolarów (to jedynka z czternastoma zerami) – miał on de facto mniejszą wartość niż kolekcjonerskie złote medale czy złote monety. Niemniej jednak, już samą tę liczbę trudno sobie wyobrazić.

Na tym oczywiście historia nietypowych nominałów się nie kończy. W historii pieniądza możesz znaleźć również inne banknoty o nietuzinkowej wartości (np. 16 bahtów tajskich). Warto zerknąć również bliżej na unikatowe srebrne medale oraz numizmaty, które mają wartość kolekcjonerską. Za każdym z nich stoi ciekawa, warta utrwalenia opowieść!