Jeśli moneta, to tylko płaski krążek? Jeśli mowa o środkach płatniczych dostępnych w ogólnym obiegu, ta teza może być prawdziwa. Jednak na nich świat numizmatyki się nie kończy! Są jeszcze monety kolekcjonerskie i okolicznościowe. Tworząc je, projektanci popuszczają wodze fantazji i sięgają po zaawansowane technologie. Tak powstają numizmaty, które zapierają dech w piersiach. Poznaj nasze top 5 takich artefaktów!
5 euro w kształcie plastra miodu
Moneta wybita przez Bank Narodowy Łotwy w 2018, która podbiła serca ekspertów na Międzynarodowych Targach Numizmatycznych w Berlinie i otrzymała branżowego Oscara, czyli nagrodę Coin of the Year 2020.
To srebrna moneta pokryta złotem, która przybrała kształt plastra miodu. Projekt Arthura Analtsa zachwyca kreatywnością. Pięć komórek plastra miodu zostało zakrytych, co symbolizuje wartość nominalną numizmatu. Za to jego kształt nawiązuje do mapy konturowej Łotwy. Co ciekawe, te monety można układać niczym puzzle! Dlatego stały się prawdziwym kolekcjonerskim hitem. (Nie)stety, wydano je w nakładzie liczącym tylko 3 tys. sztuk. To więc prawdziwy biały kruk.
Fortuna Redux – moneta w kształcie walca
To projekt Urszuli Walerzak, który został wcielony w życie w 2013 roku na rzecz emitenta – Reserve Bank of New Zealand. Ta srebrna moneta kolekcjonerska platerowana złotem ma przestrzenny charakter. Nie jest płaskim krążkiem, a walcem i ozdobione są nie tylko jej awers i rewers, ale także obrzeże. Motywem przewodnim jest postać Merkurego – rzymskiego boga handlu. Hasło „Fortuna Redux” było w dawnych czasach życzeniem udanego powrotu z podróży oraz ze spotkań handlowych.
Superman 3D na monecie Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej
Superman to jeden z najbardziej ikonicznych bohaterów popkultury. Trafił nie tylko na karty komiksów i ekrany kin. Znalazł swoje miejsce również na monetach kolekcjonerskich wydanych przez Kanadyjską Mennicę Królewską. Choć pojawiło się ich kilka, największe wrażenie robi ta trójwymiarowa. Mowa o srebrnej, platerowanej na złoto monecie „Superman™: The Last Son of Krypton” o nominale 100 dolarów. Wygląda tak, jakby superbohater z planety Krypton dosłownie wydzierał się z krążka, przebijając go. To prawdziwa gratka nie tylko dla numizmatyków, ale również dla fanów komiksów DC.
Kulista moneta „7 nowych cudów świata”
Moneta, która zrobiła absolutną furorę na targach numizmatycznych „World Money Fair 2015” w Berlinie, wyprodukowana przez Mennicę Polską na rzecz Niue (terytorium stowarzyszonego Nowej Zelandii). To numizmat w kształcie kuli, wykonany ze srebra najwyższej próby, z dodatkiem kryształków Swarovskiego. Na kuli został odwzorowany XVII-wieczny szkic mapy świata Willema Janszoona Blaeu, a kryształkami zostały oznaczone nowe cuda świata, m.in. Tadż Mahal, Petra oraz Wielki Mur Chiński.
Złotówki w kształcie serca na XX finał WOŚP
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra nieprzerwanie od 1992 roku. Na 20-lecie działalności Fundacji NBP wypuściło kolekcję monet okolicznościowych. Znalazły się w niej miedziana dwuzłotówka oraz – znacznie ciekawsza – 10-złotówka w kształcie serca. Moneta powstała ze srebra próby 925 s nakładzie 60 tys. sztuk. Dziś jest chętnie poszukiwanym numizmatem.
To oczywiście nie koniec przykładów monet o nietypowym kształcie. Jednak już opisane powyżej numizmaty stanowią najlepszy dowód na to, jak niezwykle wyrafinowaną sztuką jest mennictwo.
Monety kolekcjonerskie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/monety