Najsłynniejsza moneta południowoafrykańska upamiętniona wyjątkowym zestawem

Istnieją monety, które rozpalają wyobraźnię kolekcjonerów z całego świata. Numizmaty rzadkie, stare czy wykonane ze szlachetnych materiałów należą do najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów. Jedną z takich monet, która zyskała już miano kultowej, jest południowoafrykański Krugerrand. W 50. rocznicę pierwszej emisji został on uhonorowany wyjątkowym zestawem kolekcjonerskim.

Krugerrand to jedna z najcenniejszych monet bulionowych świata. Jest bita w mennicy południowoafrykańskiej od 3 lipca 1967 roku. Krugerrandy mają niezwykle szlachetny skład – bije się je z 22-karatowego złota.  Posiadają niewielką domieszkę miedzi, która sprawia, że stają się trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia. W lach 1967-1980 był emitowany tylko jeden rodzaj Krugerrandów o masie jednej uncji. Od 1980 roku bite są także monety o wadze ½, ¼ i 1/10 uncji. Choć Krugerrandy są oficjalnym środkiem płatniczym w Republice Południowej Afryki, nie znajdują się obecnie w obiegu. Używane są przede wszystkim jako monety kolekcjonerskie.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Nazwa monety pochodzi od nazwiska prezydenta RPA – Paula Krugera, który rządził krajem pod koniec XIX wieku oraz od południowoafrykańskiej waluty – Rand. Na jej awersie widnieje wizerunek prezydenta, otoczony napisem z nazwą kraju w dwóch językach: angielskim i afrikaans. Rewers przedstawia natomiast zwierzęcy symbol RPA – antylopę springbok.

Kolekcjonerski zestaw „Krugerrand 2017” precyzyjnie oddaje kunszt oryginalnej monety. Sztabka, o imponujących wymiarach 50 x 80 mm, została wybita z czystego srebra próby 999/1000. Jej awers zdobi popiersie Paula Krugera umieszczone na tle południowoafrykańskiego krajobrazu. Obok znajdują się daty 1967-2017 oraz liczba 50 symbolizująca jubileusz monety. Na rewersie widnieją sylwetki antylopy springbok ukazane w naturalnej scenerii. Na każdej sztabce wygrawerowano indywidualny numer. Do zestawu dołączony jest Certyfikat Autentyczności Mennicy Południowoafrykańskiej oraz eleganckie pudełko kolekcjonerskie z wizerunkiem antylopy na wieczku. Kolekcja została objęta ścisłą limitacją – wyemitowano zaledwie 5000 zestawów.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt