Monety naszych dziadków i pradziadków – oryginalne, srebrne monety II Rzeczypospolitej

Od odzyskania przez Polskę niepodległości upłynęło już ponad 100 lat. Okres powojenny był wyjątkowo burzliwy i ciekawy, również z punktu widzenia numizmatyki. Wbrew pozorom, złoty wcale nie stał się od razu naszą walutą narodową, a zmiany w pierwszych latach po 11 listopada 1918 roku następowały gwałtownie. W efekcie na rynku numizmatycznym można znaleźć wyjątkowe srebrne monety z tamtych czasów.

Czy wiesz, że złoty miał być początkowo „lechem”, a przed nim w Polsce po I wojnie światowej płaciło się głównie marką polską? Reforma Władysława Grabskiego z 1923 roku ostatecznie uregulowała jednak tę sytuację. Od 1924 roku zaczęto bić wyłącznie złotówki, a katalog nominałów nieustannie się powiększał.

Srebrne monety i więcej – z czego i jakie nominały bito w II RP?

Początkowo zdecydowano się na bicie monet o nominałach od 1 grosza do 2 złotych. Wśród nich były monety srebrne (1 zł i 2 zł, oba z charakterystycznym wizerunkiem żniwiarki i ząbkowanym rantem), jak również brązowe, mosiężne, niklowe oraz żelazne. Warto wiedzieć, że początkowo ich produkcja odbywała się w mennicach zagranicznych – min. w Birmingham, Paryżu, Londynie oraz Filadelfii. Sama Mennica Państwowa wznowiła zaś działalność dopiero w kwietniu 1924 roku i do 1928 roku odzyskiwała monopol na bicie polskich monet.

Równocześnie, z biegiem lat, w obiegu pojawiły się nowsze wersje, w tym dwie ciekawe monety o nominale 2 zł – z wizerunkiem Polonii na rewersie (bita od 1932 roku i bardzo popularna do dzisiaj) oraz z żaglowcem, autorstwa Józefa Aumillera, która była ostatnią monetą okolicznościową II RP.

Srebrne monety II Rzeczpospolitej – odkryj je również dzisiaj

Monety z okresu II Rzeczpospolitej były oficjalnym środkiem płatniczym na ziemiach polskich – aż do wybuchu II wojny światowej. Jako że były bite stosunkowo niedawno, niektórymi z nich posługiwali się nawet żyjący do dzisiaj seniorzy. Każda z nich, choć nie ma dzisiaj wartości płatniczej, jest wyjątkową pamiątką. Jeśli tylko masz okazję porozmawiać z osobą, która posługiwała się nimi przed wojną, koniecznie wsłuchaj się w jej historię i dowiedz np. jaka była wówczas wartość pieniądza.

Jeżeli zaś chcesz na własne oczy zobaczyć monety z okresu II RP i „dotknąć historii” tych burzliwych, ale ciekawych czasów, możesz również przyjrzeć się bliżej kolekcji „II Rzeczpospolita” przygotowanej przez Skarbnicę Narodową.

W jej ramach ukazują się oryginalne monety srebrne z okresu II RP w znakomitym stanie menniczym. Mogą stanowić ukoronowanie niejednej kolekcji numizmatycznej. Tę serię rozpoczyna wspomniana już ostatnia moneta okolicznościowa II RP, czyli 2-złotówka z żaglowcem.

Pamiętaj przy tym, że z uwagi na coraz większe zainteresowanie historią pieniądza już wkrótce skompletowanie monet z okresu dwudziestolecia międzywojennego może stać się poważnym wyzwaniem. Dlatego już teraz warto zainteresować się tymi wyjątkowymi numizmatami, a także za kryjącą się za nimi historią.

Sprawdź już teraz szeroką ofertę Skarbnicy Narodowej:

Polska numizmatyka: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka
Monety kolekcjonerskie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/monety
Medale pamiątkowe: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/medale-okolicznosciowe